Fly Iris IQ4400 is a mid level Android phone, including a Dual-Core processing unit speeding at 1300 MHz, a 4 inches multi touch display and a 3.2 megapixels back camera.
Fly ships this device with a great performance 1300 MHz Dual-Core CPU and 512 MB RAM memory. The Fly Iris IQ4400 comes with a 4 GB internal storage, a decent quantity that should be enough knowing that it also has an SD memory card expansion slot .
This cellphone is only available in color black. Being just 0.38" thick,the Fly Iris IQ4400 is incredibly slim and comfortable.
This device is equipped with a interesting 4" display with a 800 x 480 resolution, making everything look very nice. Its display uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This cellphone only has a 3.2 mega-pixels back side camera. It also films videos up to 800x480 at 15 frames per second. To complete the camera, it also features geo tagging.
This device features a 1250 mAh medium capacity battery that can keep it running for some hours, although you will find yourself looking for a place to charge it even after moderate usage.
The Fly Iris IQ4400 includes Wi-Fi connectivity (although it can't share it with other devices around, acting as a modem) and 3G connectivity, over EDGE technologies. This cellphone supports dual sim cards so it's able to use two different carriers or phone lines in the same phone.
This phone also comes with a couple cool characteristics such as Bluetooth (enables communication with other bluetooth phones and accessories) and GPS, and Accelerometer.
This cellphone costs $ 249, which is a really high price for this type of cellphone.
Frozen 2 Fly Wheels 15" Cruiser Ride-On with 3 Position Adjustable Seat, Ages 3-7
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Fly |
| Operating System (OS): | Android |
| Dimensions: | 4.70 x 2.40 x 0.38 inchesMetric11.94 x 6.1 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1250 mAh |
| Talk Time: | 3.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Max video resolution: | 800 x 480 (15 fps) |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.