Fly Spark IQ4404 is a little bit outdated Android cellphone, having a 4.5-inches multi-touch screen, a fast Dual-Core processing unit running at 1.3 gigahertz, and 2 cameras, a 5 MP back facing camera and a 1.3 MP front side camera. That's all? Not at all, it's only the shortest summary in history.
Fly only offers the Fly Spark IQ4404 in color black. Fly appears to have forgotten about weight optimization in this 4.67 ounces phone. Being just 0.38" thick,this cellphone is extremely slim and good-looking. Although the Fly Spark IQ4404 only has 4.46" long and 2.62 inches wide, it is able to fit a a 4.5" display.
The Fly Spark IQ4404 ships with a great performance 1300 megahertz Dual-Core processor and 512 MB of RAM. This phone comes with a medium 4 GB internal storage, which is fine knowing that this cellphone also has a slot for an SD memory card .
This phone is equipped with a very good 4.5 inches display with a 854 x 480 resolution, which makes all pictures and videos look great. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This cellphone is equipped with two cameras, a 5 megapixels back side camera and a 1.3 megapixels front side camera. It is capable of shooting HD 1280x720 videos at 30 fps. In addition, this device's camera also counts with some useful characteristics like auto-focus, flash, face detection shooting and geo tagging.
This cellphone packs a 1750 mAh medium sized battery that provides this phone a poor battery life.
The Fly Spark IQ4404 offers wifi connection (but it can't be shared with other devices acting as a hotspot) and the fastest 3G data connection, supported by HSPA, HSUPA and EDGE technologies. The Fly Spark IQ4404 has 2 SIM cards so it's able to use 2 different phone lines and even different carriers in the same cellphone.
This phone also includes some cool characteristics as Bluetooth and GPS Geolocation, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
The Fly Spark IQ4404 is very overpriced considering it costs $ 249, while many similar phones cost a lot less than that.
mafiti Electric Fly Swatter Fly Killer Bug Zapper Racket for Indoor and Outdoor Pest Control, 2AA Batteries not Included (1, Yellow)
Shop now
Disney Frozen 2 Frozen 2 Fly Wheels 10" Junior Cruiser Ride-On with Sound Effects Button! Ages 2-4
Shop now
Frozen 2 Fly Wheels 15" Cruiser Ride-On with 3 Position Adjustable Seat, Ages 3-7
Shop now
Fly Swatter, 5 Pack Manual Pest Control Colorful Plastic with 17.5'' Durable Long Handle House Wife Helper (5X)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Fly |
| Operating System (OS): | Android |
| Dimensions: | 4.46 x 2.62 x 0.38 inchesMetric11.33 x 6.65 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 4.67 ouncesMetric132.39 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1750 mAh |
| Talk Time: | 15 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.