GIGABYTE GSmart Rio R1 is a decently made Android device, which features a 1 GHz Dual-Core processing unit, a 4 inches touch-screen, and 2 cameras, a 5 megapixels back camera and a 0.3 megapixels front side camera. Let's take a closer sight of what this phone has to offer.
The GIGABYTE GSmart Rio R1 is sold in lots of color options: black, pink, yellow, blue and white. This cellphone's thickness of 0.41 inches is a bit far from today's standards, but it still feels quite right in the hand. Gigabyte didn't seem to put much effort to reduce weight in this 4.6 ounces phone.
Gigabyte designed this phone with a good looking 4-inches screen, and a resolution of 800 x 480 , giving this device a very nice graphic quality. This screen uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
Gigabyte decided to equip this phone using a good performance 1 GHz Dual-Core processing unit and 512 MB of RAM memory.
This cellphone features two cameras, a 5 megapixels back side camera and a 0.3 megapixels front facing camera. This phone also features auto-focus and flash.
This cellphone counts with wifi capability (but it can't provide it to other devices acting as a router) and fast 3G connection type, using HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. The GIGABYTE GSmart Rio R1 comes with two SIM cards to be able to to work with two different carriers or phone numbers.
The GIGABYTE GSmart Rio R1 uses a medium capacity 1500 mAh Li-Ion battery that can keep it running for many hours, but you may need to charge it after some moderate use. This phone has an aproximate talk time of 5 hs and a stand by time of 135 hs according to Gigabyte.
This cellphone also features a handful of interesting characteristics like Bluetooth and GPS (Global Positioning System), and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone is very expensive considering it costs $ 249, and other similar phones can be found for much less money.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gigabyte |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Dimensions: | 4.89 x 2.51 x 0.41 inchesMetric12.42 x 6.38 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 4.60 ouncesMetric130.41 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Pink, White and Yellow |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 135 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.