GIGABYTE GSmart T4 (Lite Edition) is a mid-to-low level phone, equipped with a great Dual-Core processing unit running at 1000 MHz, a 4 inches multi touch display, and 2 cameras, a 5 MP back camera and a 0.3 mega-pixels front camera. But let's get into more detail.
This cellphone feels much lighter than what one would expect from a device of this size. This device is very slim and comfortable, even though it's not close to being one of the thinnest phones on sale, with a thickness of 0.41 inches.
This phone is powered by a Mediatek MT6572 chip, packing a very powerful Dual-Core processor ticking at 1000 MHz and only 512 MB RAM memory which is a bit low for a phone this powerful. Graphic intensive games and apps usually eats a lot of CPU time, so this cellphone also counts with a 500 MHz Mali-400 GPU to take care of them, leaving the CPU free for other tasks. This device comes with a 4 GB internal storage memory, a common quantity that should be enough for the vast majority of users knowing that the GIGABYTE GSmart T4 (Lite Edition) also has an SD memory card expansion slot .
This cellphone is equipped with a good level 800 x 480 4 inches screen, which makes all photos and movies look colorful and brightful. Its screen uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The GIGABYTE GSmart T4 (Lite Edition) has Wi-Fi connection (but it can't share it with other devices acting as a hotspot), HSPA+ (4G) connectivity, that is not as fast as LTE networks and 3G fast connection type, using HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. The GIGABYTE GSmart T4 (Lite Edition) has 2 SIM cards so it can to work with 2 different phone numbers or carriers in the same phone.
The GIGABYTE GSmart T4 (Lite Edition) is equipped with two cameras, a 5 megapixels back side camera and a 0.3 mega-pixels front side camera. This camera also counts with flash.
This cellphone counts with a 1300 mAh medium Li-Ion battery that can keep this device running for many hours, but you may need to charge it after some moderate to heavy usage. According to Gigabyte, this phone has an estimated talk time of 4.5 hours and a stand by time of 150 hours.
The GIGABYTE GSmart T4 (Lite Edition) also comes with a couple of cool characteristics such as Bluetooth (for communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), GPS (Global Positioning System) and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The GIGABYTE GSmart T4 (Lite Edition) is not a good choice considering it is offerred for $ 249, and many similar phones are sold for much less than that.
GIGABYTE AERO 17 HDR XD - 17.3" UHD 4k IPS Anti-Glare, Intel Core i7, NVIDIA GeForce RTX 3070 Laptop GPU 8GB GDDR6, 16GB RAM, 1TB SSD, Win10 Pro, Creator Laptop (AERO 17 HDR XD-73US524SP)
Shop now
GIGABYTE B550 AORUS Elite (AM4 AMD/B550/ATX/Dual M.2/SATA 6Gb/s/USB 3.2 Gen 2/2.5 GbE LAN/Realtek ALC1200/HDMI/DP/PCIe4.0/DDR4/Gaming Motherboard)
Shop now
GIGABYTE AERO 15 OLED YD - 15.6" UHD 4k AMOLED IPS, Intel Core i7, NVIDIA GeForce RTX 3080 Laptop GPU 8GB GDDR6, 16GB RAM, 1TB SSD, Win10 Pro, Creator Laptop (AERO 15 OLED YD-73US624SP)
Shop now
GIGABYTE X570 AORUS Elite Wi-Fi (AMD Ryzen 3000/X570/ATX/PCIe4.0/DDR4/Intel Dual Band 802.11AC Wi-Fi/Front USB Type-C/RGB Fusion 2.0/M.2 Thermal Guard/Gaming Motherboard)
Shop now
GIGABYTE Z590 AORUS ELITE AX (LGA 1200/ Intel Z590 ATX/ Triple M.2/ PCIe 4.0/ USB 3.2 Gen2X2 Type-C/ Intel WIFI 6/ 2.5GbE LAN/ Gaming Motherboard)
Shop now
GIGABYTE Z390 UD (LGA 1151 (300 Series) Intel Z390 SATA 6Gb/s ATX Intel Motherboard for Cryptocurrency Mining with above 4G Decoding, 6 x PCIe Slots)
Shop now
GIGABYTE B460M DS3H V2 (LGA 1200/ Intel/ B460/ Micro-ATX/M.2/ SATA 6Gb/s/USB 3.2 Gen 1/ Motherboard)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Gigabyte |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 4.90 x 2.52 x 0.41 inchesMetric12.45 x 6.4 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 4.06 ouncesMetric115.1 gImperial |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Mediatek MT6572 |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 (Dual-Core 500 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Stand-by Time: | 150 hours |
| Talk Time: | 4.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.