HTC Desire L is a bit outdated cellphone, equipped with a powerful Dual-Core CPU clocking at 1 gigahertz, a medium 4.3 inches multi touch screen and a 5 MP back side camera.
HTC sells the HTC Desire L with a powerful 1000 MHz Dual-Core processor and 1 GB RAM memory. This phone counts with a 4 GB internal storage memory, a decent amount that should be enough for most users having that it also has an SD memory slot to store pictures and videos.
This cellphone is extremely thin and practical, being just 0.35" thick. HTC made an amazing optimization job making the HTC Desire L as lightweight as 4.16 ounces. This cellphone is for sale in three different colors, black, pink and white.
This device is only equipped with a 5 MP back camera. To complete the camera, it also counts with flash.
This cellphone has a interesting 4.3-inches display with a 800 x 480 resolution, giving this cellphone a good graphic quality. Its display uses S-LCD 2 capacitive technology, and is multi-touch enabled.
The HTC Desire L includes wi-fi capability (but it can't be shared with other devices around, acting as a wireless modem). This phone works with a Micro SIM card for GSM connection.
This device packs a 1800 mAh medium capacity battery providing this phone with a quite short battery duration.
This cellphone also comes with a few nice features as Bluetooth (4.0) and GPS Geolocation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
HTC sells the HTC Desire L for $ 249, which is high for this kind of cellphone.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
HTC U11 Dual-SIM 64GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Brilliant Black) - International Version
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Android HTC Sense UI |
| Dimensions: | 5.04 x 2.63 x 0.35 inchesMetric12.8 x 6.68 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 4.16 ouncesMetric117.93 gImperial |
| Colors: | Black, Pink and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | S-LCD 2 (16M colors) |
| Size: | 4.3 inchesMetric10.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 217 pixels per inchMetric85.43 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Focal length: | 28mm (35mm equivalence) |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.