HTC Desire Q is a fair quality phone, coming with a great performance 1000 MHz CPU, a 5 megapixels back side camera and a 4 inches capacitive touch-screen. We will get a better idea about this phone's features when we get into deeper details.
This device comes with a powerful processing unit speeding at 1 GHz and 512 MB of RAM. The HTC Desire Q counts with a 4 GB internal memory, a reasonable amount that should be fine for most users considering that the HTC Desire Q also has an external memory card slot .
The HTC Desire Q is offerred in three different color options, black, red and white. This cellphone is slim and good-looking, being just 0.37" thick. HTC didn't seem to put much effort to reduce weight in this 4.02 oz cellphone.
The HTC Desire Q is equipped with only a 5 MP back-facing camera. This camera also counts with flash and auto-focus.
HTC designed this phone with a good looking 4" display, and a 800 x 480 resolution, which makes everything look very good.
This cellphone includes wi-fi connectivity (but it can't share it with other devices as a mobile mobile hotspot). The HTC Desire Q works with a SIM card to connect to GSM networks.
This phone also features a handful of nice features as Bluetooth (4.0) and GPS (Global Positioning System), and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone features a medium capacity 1650 mAh removable battery that provides this cellphone a poor battery duration.
This phone is priced around 249 dollars, expensive for comparing with similar cellphones.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC U11 Dual-SIM 64GB (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Brilliant Black) - International Version
Shop now
HTC 10 Factory Unlocked 32GB GSM Carbon Gray (International Version - No Warranty)
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Dimensions: | 4.67 x 2.45 x 0.37 inchesMetric11.86 x 6.22 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | 4.02 ouncesMetric113.97 gImperial |
| Colors: | Black, Red and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1650 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.