HTC Touch CDMA is an outdated phone, counting with a 2.8" screen and a 2 MP back camera. That's all? Not at all, it's just the shortest summary on earth.
Even though the HTC Touch CDMA is 3.97 inches long, it only comes with a way smaller 2.8 inches display. This phone is a little thick for current standards, being as thick as 0.54 inches. HTC appears to have forgotten about weight optimization in this 3.95 ounces phone.
This phone is equipped with a nice 320 x 240 (QVGA) 2.8-inches screen, which makes all pictures and videos look quite vivid. Its screen uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
This phone doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM services and it can connect to CDMA networks.
This device is only equipped with a 2 megapixels back side camera. It can also shoot 220x176 videos.
The HTC Touch CDMA packs a small sized 1100 mAh Li-Ion replaceable battery, which is quite poor for a phone like this. This cellphone has an estimated talk time of 3.5 hours and a stand by time of 200 hs according to HTC.
The HTC Touch CDMA is being sold for around $ 250, not cheap for comparing with similar phones.
HTC One M9 32GB Unlocked GSM 4G LTE Smartphone w/ 20MP Camera - Amber Gold
Shop now
HTC One M8 Factory Unlocked Smartphone with 32 GB Memory, Nano-SIM support and 5.0-Inch Display US Warranty (Gunmetal Grey)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | HTC |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.0 |
| Also Known As: | HTC Vogue |
| Product code: | XV6900 |
| Dimensions: | 3.97 x 2.34 x 0.54 inchesMetric10.08 x 5.94 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 3.95 ouncesMetric111.98 gImperial |
| Price: | $ 250.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm MSM7500 |
| Processor: | Single-Core 400 MHz |
| RAM Memory: | 128 MB |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 3.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 220 x 176 |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.