Huawei ASCEND G510 is a quite good phone, with a powerful Dual-Core processor speeding at 1.2 gigahertz, a medium 4.5 inches multi touch display, and two cameras, a 5 megapixels back side camera and a 0.3 MP front camera.
Huawei ships this cellphone with a Qualcomm Snapdragon S4 Play MSM8225 chip, holding a good performance Dual-Core CPU ticking at 1.2 GHz with 512 MB RAM. To help with graphic rendering, this cellphone also counts with a 245 megahertz Adreno 203 GPU. The Huawei ASCEND G510 comes with a 4 GB internal storage memory, a reasonable amount that should be enough considering the Huawei ASCEND G510 also has a slot for an SD memory card .
Huawei didn't seem to put much effort to reduce weight in this 5.29 ounces device. This phone is very thin and comfortable, with a thickness of just 0.39". Huawei is offering this cellphone in black color.
The Huawei ASCEND G510 is equipped with a good level 4.5-inches display with a 854 x 480 resolution, which makes it hard to distinguish the pixels that compose the display. Its display uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
This cellphone has two cameras, a 5 megapixels back side camera and a 0.3 megapixels front facing camera. This phone also captures videos in HD 1280x720 at 30 fps. To complete the camera, it also counts with flash and auto-focus.
The Huawei ASCEND G510 features a medium capacity 1750 mAh battery providing this cellphone with a quite short battery life. According to Huawei, the Huawei ASCEND G510 has a reported 5.8 hs talk time and a 320 hours stand by time.
This device provides wi-fi connectivity (although it can't provide it to other devices around, as a mobile mobile hotspot) and the fastest 3G connection type, supported by HSPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses a SIM card to connect to GSM networks.
The Huawei ASCEND G510 also features a lot of great characteristics such as NFC (Near Field Communication), Bluetooth (2.1), GPS Geolocation and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Huawei is selling this device for $ 335, which is high for a cellphone this level. If you want this phone mainly for social networks, this cellphone is probably the right choice for you.
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei P9 Lite (GSM) Unlocked Android 5.2-inch, 13MP Camera Smartphone - Black
Shop now
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
Huawei P20 Pro 128GB Dual-SIM (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Black) - International Version
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Dimensions: | 5.28 x 2.64 x 0.39 inchesMetric13.41 x 6.71 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 5.29 ouncesMetric149.97 gImperial |
| Colors: | Black |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 335.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S4 Play MSM8225 |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Dual-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 203 (245 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1750 mAh |
| Stand-by Time: | 320 hours |
| Talk Time: | 5.8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.