Huawei Ascend G6 is a not so powerful Android phone, packed with a 4.5-inches touch-screen, a very fast Quad-Core processor speeding at 1.2 gigahertz, and two cameras, an 8 mega-pixels back camera and a 5 mega-pixels front side camera. Is that all? Not at all, it's just the tip of the iceberg.
This phone comes with a great 1.2 gigahertz Quad-Core processor, bundled in a Qualcomm Snapdragon 400 MSM8926 chip. Graphic rendering usually eats lots of processor time, so this phone also has an additional 450 megahertz Adreno 305 GPU to take some work out of the CPU.
The Huawei Ascend G6 is slim and practical, being just 0.31" thick. Although this phone is only 5.17 inches long, it still manages to hold a 4.5 inches display. The Huawei Ascend G6 is offerred in a wide range of color options, black, brown, pink, blue and white. This cellphone is much lighter than what you expect from a cellphone this size.
This cellphone features two cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 5 mega-pixels front facing camera. To complete the camera, it also has flash and auto-focus.
This cellphone has a nice 4.5-inches screen with a 960 x 540 resolution, providing this phone with a very good graphic quality. Its screen uses LCD capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This phone counts with a medium sized 2000 mAh battery providing the Huawei Ascend G6 with a quite short battery life.
The Huawei Ascend G6 has WiFi capability (but it can't be shared with other devices as a mobile mobile hotspot), 4G (LTE) high performance internet connection and fast 3G connection type, supported by HSPA and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card to use GSM services.
This cellphone also includes a few cool features like NFC, Bluetooth (4.0) and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Huawei is selling this phone for 145 dollars, which is a really high price for comparing with other similar cellphones. The Huawei Ascend G6 is a great choice for you if you need a cellphone to mostly use social networks.
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei P9 Lite (GSM) Unlocked Android 5.2-inch, 13MP Camera Smartphone - Black
Shop now
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P Smart (32GB) 5.6" Fullview Display & Dual Camera's, 4G LTE Dual-SIM Factory Unlocked w/ Fingerprint Scanner FIG-L23 International Model, No Warranty (Black)
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
Huawei Y9 2019 JKM-LX3 6.5" HiSilicon Kirin 710 64GB 3GB RAM Dual SIM A-GPS Fingerprint -Glonass No Warranty US (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 4.3 |
| Dimensions: | 5.17 x 2.57 x 0.31 inchesMetric13.13 x 6.53 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 4.06 ouncesMetric115.1 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Brown, Pink and White |
| Price: | $ 145.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 245 pixels per inchMetric96.46 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 400 MSM8926 |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| Graphics Processor: | Adreno 305 (450 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Focal length: | 22mm (35mm equivalence) |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1700/2100 (band 4), 1800 (band 3), 2100 (band 1), 2600 (band 7) |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1700/2100, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.