Huawei Ascend G615 is a little outdated phone, counting with a 4.5 inches display, an extremely powerful Quad-Core processor clocking at 1.4 gigahertz, an 8 MP back side camera and a 1.3 megapixels front side camera. Great! That's it? No, it's only the starting point of this extreme review.
Huawei sells the Huawei Ascend G615 with a high speed 1.4 gigahertz Quad-Core CPU, packed into a HiSilicon K3V2 system chip and only 1 GB of RAM memory which is a little poor for a cellphone this powerful.
This time, it seems like Huawei forgot about optimizing the weight in this 5.11 oz device. This phone's thickness of 0.41 inches is quite far from current standards, but it still feels fine in the hand. This phone is offerred in 2 different colors, black and white.
The Huawei Ascend G615 has a high-tech 1280 x 720 (HD) 4.5 inches display, which makes everything look perfect. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This cellphone features two cameras, an 8 megapixels back camera and a 1.3 MP front-facing camera. It is capable of shooting videos in 1920x1080 (Full HD). The camera also includes some good characteristics: flash, auto-focus and HDR mode.
This device counts with an amazing 2150 mAh Li-Polymer battery that can keep this device running for many hours, although you may find yourself looking for a place to charge it if you use it heavily. This cellphone has an aproximate stand by time of 360 hours and a talk time of 11 hs.
This phone has Wi-Fi connectivity (but it can't be shared with other devices acting as a wireless modem or router), HSPA+ 4G connectivity, which is not so fast as LTE networks and 3G fast data connection, using HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM carriers.
This device also comes with a few useful characteristics as Bluetooth (provides communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), GPS Navigation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
Huawei is offering this phone for 249 dollars, which is a really high price for this type of cellphone. It doesn't matter whether you will use it as a social cellphone or want a cellphone for gaming, you will probably love this phone.
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei P9 Lite (GSM) Unlocked Android 5.2-inch, 13MP Camera Smartphone - Black
Shop now
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
Huawei Y9 2019 JKM-LX3 6.5" HiSilicon Kirin 710 64GB 3GB RAM Dual SIM A-GPS Fingerprint -Glonass No Warranty US (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 4.0 |
| Dimensions: | 5.28 x 2.66 x 0.41 inchesMetric13.41 x 6.76 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 5.11 ouncesMetric144.87 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 326 pixels per inchMetric128.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | HiSilicon K3V2 |
| Processor: | ARM Cortex-A9 (Quad-Core 1400 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2150 mAh |
| Stand-by Time: | 360 hours |
| Talk Time: | 11 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1700/2100, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.