Huawei Ascend G630 is a nice phone, featuring a high performance Quad-Core processor speeding at 1.2 GHz, a pretty large 5" multi-touch capacitive screen, and 2 cameras, an 8 mega-pixels back camera and a 1 MP front side camera.
This device is just 5.63" long and 2.82 inches wide, but it still manages to hold a 5 inches display. This phone is extremely thin and good-looking, being just 0.32 inches thick. The Huawei Ascend G630 feels a bit heavy for a phone this size, weighting 5.64 ounces. Huawei made this cellphoneavailable just in 2 color options, black and white.
Huawei packed the Huawei Ascend G630 with a nice 5-inches screen, and a resolution of 1280 x 720 (HD), which makes everything look great.
Huawei equipped the Huawei Ascend G630 with an extremely fast Quad-Core processing unit speeding at 1.2 gigahertz, bundled in a Qualcomm Snapdragon 200 8212 chip and only 1 GB of RAM memory which is a bit disappointing considering the Huawei Ascend G630's impressive processor. To help with graphic calculations, it also counts with an Adreno 302 GPU clocking at 400 MHz. This device counts with a 4 GB internal storage, a decent amount that should be adequate for the average user having that it also has an external memory card slot to store photographs and videos and even some apps that can be installed in the external memory.
The Huawei Ascend G630 features two cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 1 MP front facing camera. This camera also has a couple of nice features: flash, fast burst mode, geo tagging and HDR mode.
This device includes wi-fi connection (but it can't be provided to other devices acting as a modem or router) and 3G fast internet connection, using HSPA, HSUPA and EDGE technologies. This device uses a SIM card for GSM connection.
This cellphone has a mid capacity 2000 mAh non-removable battery providing this cellphone with a not very long battery duration. A possible problem to take into consideration is that this cellphone's battery isn't removable so you can't buy a new battery when it starts to lose its charge, making it necessary to replace the whole phone.
This cellphone also includes some interesting features as Bluetooth (for communication with other phones, computers and accessories) and GPS Localization, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
The Huawei Ascend G630 is being sold for about $ 229, a high price for comparing with other similar phones. It doesn't matter whether you want it to play lots of games or will use it as a social phone, this phone is a great option for you.
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei P9 Lite (GSM) Unlocked Android 5.2-inch, 13MP Camera Smartphone - Black
Shop now
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
Huawei P20 Pro 128GB Dual-SIM (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Black) - International Version
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 4.3 |
| Dimensions: | 5.63 x 2.82 x 0.32 inchesMetric14.3 x 7.16 x 0.81 cmImperial |
| Weight: | 5.64 ouncesMetric159.89 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 229.00 |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 200 8212 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 302 (400 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1 megapixels |
| Camera features: | Fast Burst Mode, Geo Tagging and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.