Huawei Ascend Y is a mid level cellphone, including a 3.2 mega-pixels back-facing camera, a medium 3.5 inches touch-screen and a 800 megahertz processing unit.
Huawei ships this phone with a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7625A system chip, including a good processing unit clocking at 800 megahertz with as little as 256 MB of RAM. Graphic rendering usually eats a lot of CPU time, so it has a 200 megahertz Adreno 200 (enhanced) graphic processing unit to take some work out of the CPU.
Huawei appears to have forgotten about weight optimization in this 4.41 oz phone. While this cellphone is very slim and comfortable it's not close to being one of the thinnest phones currently available, with a thickness of 0.46".
The Huawei Ascend Y has a nice 3.5-inches display with a 480 x 320 resolution, which makes all photos and videos look quite colorful and brightful. Its display uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This cellphone provides WiFi connection (but it can't be shared with other devices as a mobile hotspot) and 3G connection type, supported by EV-DO A technologies. This cellphone doesn't have a sim card, because it is not a GSM phone and it works with CDMA networks.
This cellphone only has a 3.2 mega-pixels back camera. This phone also counts with geo tagging.
This device has a 1400 mAh medium Li-Ion replaceable battery that can keep it running for many hours, although you will probably need to charge it after some moderate use. Huawei reports a talk time of 7 hours and a stand by time of 300 hs for this phone.
This phone is being sold for 105 dollars, which is expensive for a phone this level. Huawei sells this phone with 1400 mAh Lithium-ion Battery, USB Cable, 2GB MicroSD Card and USB/Wall Charger.
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version - Crush Green
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Dimensions: | 4.60 x 2.40 x 0.46 inchesMetric11.68 x 6.1 x 1.17 cmImperial |
| Weight: | 4.41 ouncesMetric125.02 gImperial |
| Accessories: | 1400 mAh Lithium-ion Battery, 2GB MicroSD Card , USB Cable, USB/Wall Charger |
| Price: | $ 105.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7625A |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Single-Core 800 MHz) |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (enhanced) (200 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.