Huawei Ascend Y210 is a mid-end cellphone, including a 3.5-inches multi touch screen, a processing unit speeding at 1000 MHz and a 3.2 MP back facing camera. That's everything we have to say? Not at all, it's only the starting point of a much deeper review.
Huawei decided to build this cellphone with a fast CPU speeding at 1 gigahertz, included in a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225A chip and just 256 MB RAM. Collaborating with graphic rendering, this cellphone also has a 128 MHz Adreno 200 graphic processing unit.
The Huawei Ascend Y210 feels a bit heavy comparing to other phones , weighting 4.23 oz. This cellphone is just available in black color.
This cellphone only has a 3.2 MP back facing camera.
Huawei designed this device with a good level 3.5-inches display, and a resolution of 480 x 320 , giving this cellphone a nice graphic quality.
This cellphone features wifi capability (and it can be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot) and fast 3G connection type, over HSDPA and EDGE technologies. The Huawei Ascend Y210 uses a SIM card to use GSM services.
This cellphone also features a couple cool features as Bluetooth (2.1), GPS (Global Positioning System) and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Gyroscope.
This device uses a 1750 mAh medium sized replaceable battery, which is quite poor for a demanding phone like this. Huawei claims this phone has a 425 hs stand by time and a 11.6 hours talk time.
Huawei is offering the Huawei Ascend Y210 for 249 dollars, which is very expensive for a phone this level.
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei Y9 2019 JKM-LX3 6.5" HiSilicon Kirin 710 64GB 3GB RAM Dual SIM A-GPS Fingerprint -Glonass No Warranty US (Black)
Shop now
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Dimensions: | 4.61 x 2.44 x 0.50 inchesMetric11.71 x 6.2 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | 4.23 ouncesMetric119.92 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7225A |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (128 MHz) |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1750 mAh |
| Stand-by Time: | 425 hours |
| Talk Time: | 11.6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.