Huawei Ascend Y300II is a decent quality Firefox phone, featuring a great performance Dual-Core processor clocking at 1000 megahertz, a 4 inches multi-touch screen, a 5 megapixels back side camera and a 0.3 megapixels front camera.
This cellphone is available only in black color. This phone is only 0" long, but it still manages to hold a 4" display.
Huawei packed this phone with a nice 4-inches screen, and a resolution of 800 x 480 , giving this device a very good image quality.
This cellphone comes with a Qualcomm Snapdragon MSM8225 chip, including a great performance Dual-Core CPU clocking at 1000 MHz with 512 MB RAM memory. Graphic calculations generally eats a lot of processing power, so this cellphone uses a 245 megahertz Adreno 203 graphics processing unit to unload the processor. The Huawei Ascend Y300II counts with a 4 GB internal storage memory, a moderate amount that should be adequate for the average user knowing that it also has an external memory card slot to store songs, photographs and videos and even some games and apps that can be installed in the external memory.
This cellphone includes wifi connection (and it can share it with other devices as a mobile hotspot) and the fastest 3G internet connection, over HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card to connect to GSM networks.
This phone features two cameras, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 0.3 megapixels front facing camera. The camera also counts with geo tagging and flash.
The Huawei Ascend Y300II features a medium sized 1730 mAh Li-Ion removable battery that provides this device a below average battery life. According to Huawei, the Huawei Ascend Y300II has an estimated stand by time of 350 hours and a talk time of 5.3 hours.
This cellphone also comes with a few nice characteristics like Bluetooth (2.1), GPS Localization and FM Radio, and Accelerometer.
This cellphone is being sold for 249 dollars, a high price for comparing with similar cellphones.
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
Huawei Y9 2019 JKM-LX3 6.5" HiSilicon Kirin 710 64GB 3GB RAM Dual SIM A-GPS Fingerprint -Glonass No Warranty US (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Firefox 1.1 |
| Product code: | Y300 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon MSM8225 |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 203 (245 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1730 mAh |
| Stand-by Time: | 350 hours |
| Talk Time: | 5.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.