Huawei Ascend Y320 is a decent Android phone, counting with a great Dual-Core processing unit running at 1300 MHz, a 2 megapixels back camera and a 4-inches multi touch screen. But it's time to get into more details.
Huawei decided to sell this phone with a MediaTek MT6572 system chip, packing a high performance 1.3 GHz Dual-Core CPU and only 512 MB RAM which is a little bit low comparing with its awesome CPU. Collaborating with graphic calculations, the Huawei Ascend Y320 also has a 500 MHz ARM Mali-400 graphic processing unit. The Huawei Ascend Y320 comes with a 4 GB internal storage memory, a passable amount that should be adequate for most users knowing that the Huawei Ascend Y320 also has an SD memory slot .
This cellphone is thin and practical, although it's not close to being one of the thinnest devices on sale, with a thickness of 0.44 inches. The Huawei Ascend Y320 is for sale in two different color options, black and white. Huawei didn't seem to put much effort to reduce weight in this 4.34 oz cellphone.
Huawei designed the Huawei Ascend Y320 with a nice 4 inches display, and a 800 x 480 resolution, making everything look colorful and brightful.
The Huawei Ascend Y320 features wi-fi capability (but it can't be provided to other devices around, acting as a hotspot) and 3G fast connection type, using HSPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone has dual sim to be able to to use 2 different phone numbers or carriers at the same time.
This cellphone only features a 2 mega-pixels back side camera.
This phone features a 1350 mAh mid capacity replaceable battery providing the Huawei Ascend Y320 with a below average battery life.
This cellphone also comes with some cool features such as Bluetooth (3.0) and GPS Navigation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone is being sold for about $ 155, which is not cheap for this type of cellphone. When you buy the Huawei Ascend Y320 you will also get Battery, Headset, Quick Start Guide, Charger and USB cable.
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
Huawei Y9 2019 JKM-LX3 6.5" HiSilicon Kirin 710 64GB 3GB RAM Dual SIM A-GPS Fingerprint -Glonass No Warranty US (Blue)
Shop now
Huawei P20 Pro 128GB Dual-SIM (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Black) - International Version
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 4.85 x 2.49 x 0.44 inchesMetric12.32 x 6.32 x 1.12 cmImperial |
| Weight: | 4.34 ouncesMetric123.04 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Accessories: | Battery, Charger, Headset, Quick Start Guide, USB cable |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572 |
| Processor: | Dual-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB (266 MHz) |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 (500 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1350 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.