Huawei Ascend Y330 is a nice cellphone, which counts with a 3 megapixels back-facing camera, an extremely powerful 1300 megahertz Dual-Core processing unit and a medium 4-inches multi-touch screen. We will get a better idea about this phone's advantages when we get into specific details.
This cellphone is powered by a MediaTek MT6572 system chip, packing an extremely powerful Dual-Core CPU ticking at 1.3 gigahertz with only 512 MB RAM which is a little bit low for such a solid phone. Graphic intensive apps usually uses a lot of processor cycles, so this device counts with an extra Mali-400 graphics processing unit working at 500 MHz to help with that calculations. This cellphone has an average 4 GB internal storage, which is enough for most users considering that this phone also has a slot for an external memory card .
The Huawei Ascend Y330 feels a bit heavy for a phone of this size, with a weight of 4.44 oz. Huawei sells the Huawei Ascend Y330 in many color options like black, yellow, blue, red and white. Though this phone is thin and comfortable it's not as slim as many other phones out there, with a thickness of 0.44 inches.
This phone is equipped with a good looking 4-inches display with a 800 x 480 resolution, providing this phone with a very nice image quality. Its display uses LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
The Huawei Ascend Y330 is only equipped with a 3 MP back side camera. It can also shoot videos in 640x480 (VGA) at 30 fps. In addition, this cellphone's camera also has geo tagging.
This cellphone has a mid sized 1500 mAh Li-Ion replaceable battery providing the Huawei Ascend Y330 with a poor battery duration. This cellphone has an aproximate stand by time of 320 hs and a talk time of 5 hours according to Huawei.
This cellphone offers Wi-Fi capability (which can be provided to other devices acting as a wireless router), HSPA+ 4G connection type, which is not as fast as LTE-A or LTE 4G networks and the fastest 3G connectivity, over HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM connection.
This cellphone also includes a handful of interesting features such as Bluetooth (for communication with other bluetooth phones and accessories) and GPS (Global Positioning System), and a couple sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone is being sold for $ 249, a really high price for comparing with similar phones. If you need a phone to mostly use social networks and internet browsing or are looking for a cellphone for playing games, you will probably be very satisfied with this device.
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei P9 Lite (GSM) Unlocked Android 5.2-inch, 13MP Camera Smartphone - Black
Shop now
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
Huawei P20 Pro 128GB Dual-SIM (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Black) - International Version
Shop now
Huawei Y9 2019 JKM-LX3 6.5" HiSilicon Kirin 710 64GB 3GB RAM Dual SIM A-GPS Fingerprint -Glonass No Warranty US (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 4.81 x 2.50 x 0.44 inchesMetric12.22 x 6.35 x 1.12 cmImperial |
| Weight: | 4.44 ouncesMetric125.87 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Red, White and Yellow |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB (266 MHz) |
| Graphics Processor: | Mali-400 (Dual-Core 500 MHz) |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 320 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (30 fps) (VGA) |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.