Huawei Boulder is a mid-to-low level Android phone, provisioned with a fast 528 megahertz processor, a 3.2 MP back camera and a small 2.6 inches capacitive touch-screen.
Huawei decided to power this phone with a fast CPU running at 528 MHz with only 256 MB RAM.
This cellphone has a beautiful design, with a thickness of just 0.39 inches. This device isn't a very compact phone, taking into consideration it is 4.53 inches long and 2.47 inches wide,but it only contains a 2.6 inches display. Huawei justmade the Huawei Boulder in black color. Huawei didn't seem to put much effort to reduce weight in this 3.95 ounces cellphone.
This cellphone has only a 3.2 MP back-facing camera.
Huawei packed this cellphone with a interesting 2.6 inches display, and a resolution of 240 x 320 (QVGA), making everything look quite colorful and brightful. This display uses TFT capacitive technology, and is multi-touch enabled.
The Huawei Boulder counts with a small 1200 mAh Li-Ion removable battery that can keep it running for many hours, although you will need to charge it even after moderate use.
This cellphone has Wi-Fi connectivity (but it can't share it with other devices around, as a mobile hotspot) and 3G fast data connection, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. The Huawei Boulder uses a SIM card for GSM connection.
The Huawei Boulder also features a couple of cool characteristics such as Bluetooth (provides communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS Navigation, and some sensors likeProximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone is very overpriced considering it is offerred for $ 200, while other similar cellphones cost much less than that.
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei P30 Pro 128GB 8GB RAM VOG-L29 Dual Sim Unlocked GSM 6.47" 40MP (Breathing Crystal)
Shop now
Huawei P30 Pro 128GB+8GB RAM (VOG-L29) 40MP LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version, No Warranty in the US) (Aurora)
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
Huawei P20 Pro 128GB Dual-SIM (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Black) - International Version
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Product code: | U8350 |
| Dimensions: | 4.53 x 2.47 x 0.39 inchesMetric11.51 x 6.27 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 3.95 ouncesMetric111.98 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 200.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.6 inchesMetric6.6 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 154 pixels per inchMetric60.63 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 528 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.