Huawei Honor 3C is a high-level Android device, featuring a high performance Quad-Core processor clocking at 1300 MHz, a pretty big 5 inches multi touch display, and two cameras, an 8 megapixels back camera and a 5 MP front side camera. We will get a better understanding of this device's specifications when we get into more details.
This phone is much lighter than what one would expect from a phone of this size. This phone is sold in 2 color options, black and white. This device is a very compact phone, considering it presents a 5" display and it has just 5.45" long and 2.81" wide. This phone has a beautiful design, with a thickness of just 0.36 inches.
Huawei decided to equip the Huawei Honor 3C using a MediaTek MT6582 system chip, which holds a great Quad-Core CPU clocking at 1300 MHz with a large 2 GB RAM memory. To help with graphic rendering, it also uses an ARM Mali-400 MP2 graphic processing unit clocking at 416 megahertz. The Huawei Honor 3C comes with an 8 GB interesting internal storage memory and an SD extension slot, which allows you to store a couple hundred games and apps without any problem.
This phone includes a good looking 5 inches display with a 1280 x 720 (HD) resolution, giving this phone a good graphical experience. This display uses LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This cellphone features two cameras, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 5 mega-pixels front side camera. In addition, this cellphone's camera also includes a few interesting features like auto-focus, flash, geo tagging and face detection shooting.
The Huawei Honor 3C features a 2300 mAh great removable battery that can keep this cellphone running for many hours, although you may find yourself looking for a place to charge it if you use it too much.
This cellphone counts with Wi-Fi connectivity (although it can't share it with other devices acting as a hotspot) and fast 3G connectivity, using HSPA, HSUPA and EDGE technologies. This phone comes with two Micro SIM cards so it can to use 2 different carriers or phone numbers in the same phone.
This cellphone also includes some interesting characteristics like Bluetooth (for communication with other cellphones, computers and accessories) and GPS, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This device is priced $ 120, not a very good offer for comparing with other similar phones. If you will use it for gaming, want this cellphone to take lots of photos, need it for work or are looking for a social cellphone, this device is probably the right one for you.
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei Mate 10 ALP-L09 64GB GSM Unlocked Android Smart Phone - Black
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei P20 Lite 64GB Midnight Black, Dual Sim, 5.84†inch, 4GB Ram, (GSM Only, No CDMA) Unlocked International Model, No Warranty
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
Huawei P20 Pro 128GB Dual-SIM (GSM Only, No CDMA) Factory Unlocked 4G/LTE Smartphone (Black) - International Version
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 5.45 x 2.81 x 0.36 inchesMetric13.84 x 7.14 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 4.94 ouncesMetric140.05 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 120.00 |
Display | |
| Screen Type: | LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6582 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB (533 MHz) |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP2 (416 MHz) |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus, Face Detection Shooting and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.