Huawei P Smart is an extremely powerful Android phone, with an enormous 5.7-inches display, a high speed Octa-Core processing unit ticking at 2.36 gigahertz, and two cameras, a 13 mega-pixels back-facing camera and an 8 megapixels front-facing camera.
Huawei ships this cellphone with a HiSilicon Kirin 659 chip, which holds a high performance Octa-Core CPU speeding at 2360 MHz with a big 3 GB of RAM memory. A great feature of this device is its inmense 32 GB internal memory and an external memory slot, which allows the user to store hundreds of apps and even the heaviest games currently available without even thinking about how much storage is left.
This cellphone is for sale in color 16 777 216. This cellphone feels much lighter than what you expect from a cellphone of this size. Regarding its construction quality, this cellphone is built with Aluminum . The Huawei P Smart is just 0.29" thick, taking it to the thinnest cellphone's category. Though this cellphone only has 5.91 inches long and 2.84 inches wide, it still manages to hold a 5.7" display.
This phone features two cameras, a 13 megapixels back side camera and an 8 megapixels front-facing camera. It is also able to capture videos in 1920x1080 (Full HD) at 30 fps.
Huawei equipped this cellphone with a incredible 5.7 inches screen, and a 1080 x 2160 resolution, giving this cellphone a very detailed graphic quality.
The Huawei P Smart features an inmense 3000 mAh non-removable battery that provides this cellphone an amazing battery life. An issue to take into consideration is that this cellphone's battery isn't removable so you can't buy a new battery when it starts to have trouble holding its charge, although having 3000 mAh you will probably buy a new cellphone before it becomes a real problem.
This cellphone counts with wi-fi capability (which can be provided to other devices acting as a mobile hotspot), LTE-A (4G) super fast connectivity and the fastest 3G connectivity, supported by HSPA and HSUPA technologies. This phone works with a Nano SIM card for GSM networks.
This cellphone also comes with a lot of great features as Fingerprint ID, NFC, Bluetooth (4.2 ) and GPS Navigation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Huawei offers this phone for 200 dollars, which is rather expensive for this kind of device. No matter whether you will use this device for gaming, are a photography fan, want it for work or want a social cellphone, you will probably be very happy with this device. When you buy this cellphone you also get TP Protective Film , USB Cable, Eject Tool, Quick Start Guide, Charger and Warranty Card.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 8.0 Oreo |
| Also Known As: | Huawei FIG-LX1 |
| Dimensions: | 5.91 x 2.84 x 0.29 inchesMetric15.01 x 7.21 x 0.74 cmImperial |
| Weight: | 5.04 ouncesMetric142.88 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Aluminum |
| Accessories: | Charger, Eject Tool, Quick Start Guide, TP Protective Film , USB Cable, Warranty Card |
| Price: | $ 200.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.7 inchesMetric14.5 cmImperial |
| Resolution: | 2160 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 424 pixels per inchMetric166.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | HiSilicon Kirin 659 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 16 nm (Octa-Core 2360 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T830 MP2 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 256 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.