Huawei U1280 is a low level cellphone, coming with a small sized 2-inches display, a 2 mega-pixels back facing camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera. But let's get into more detail.
This phone comes with a small 15,36 MB internal storage memory, which could be adequate for basic users considering that it also has a slot for an SD memory card to store songs, photographs and videos.
Although this cellphone is very thin it's not even close to being one of the thinnest cellphones you can find, with a thickness of 0.45 inches. Although this phone is as big as 4.17" long and 1.81" wide, it only packs a way smaller 2" screen. Huawei appears to have forgotten about weight optimization in this 3.17 ounces cellphone. Huawei onlymade the Huawei U1280 in color black.
This phone has two cameras, a 2 megapixels back facing camera and a 0.3 megapixels front side camera.
Huawei equipped the Huawei U1280 with a interesting 2 inches display, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), giving this cellphone an average image quality.
The Huawei U1280 has a poor capacity 900 mAh Li-Ion replaceable battery, which is not really enough for a thirsty cellphone like this. Huawei reports a 360 hs stand by time and a 4 hours talk time for this cellphone.
This phone offers 3G fast connection type, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses a SIM card to connect to GSM networks.
Huawei is offering this phone for 109 dollars, which is not a really offer for comparing with other similar devices.
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version - Crush Green
Shop now
Huawei P30 ELE-L29 128GB Hybrid Dual Sim Unlocked GSM Phone w/Triple (40 MP + 16 MP + 8 MP) Camera - Aurora
Shop now
Huawei P30 Pro 128GB 8GB RAM VOG-L29 Dual Sim Unlocked GSM 6.47" 40MP (Breathing Crystal)
Shop now
Huawei P30 128GB+6GB RAM (ELE-L29) 6.1" LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version) (Black)
Shop now
Huawei Y7 2019 (32GB, 3GB) 6.26" Dewdrop Display, 4000 mAh Battery, 4G LTE GSM Dual SIM Factory Unlocked Smartphone (Dub-LX3) - International Version, No Warranty (Blue)
Shop now
Huawei P40 Lite Dual 4G JNY-LX1 128GB 6GB RAM International Version No Google Play - Midnight Black
Shop now
Huawei Y9 2019 JKM-LX3 6.5" HiSilicon Kirin 710 64GB 3GB RAM Dual SIM A-GPS Fingerprint -Glonass No Warranty US (Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Dimensions: | 4.17 x 1.81 x 0.45 inchesMetric10.59 x 4.6 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | 3.17 ouncesMetric89.87 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 109.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 200 pixels per inchMetric78.74 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 15,36 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 360 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.