Huawei Y6 (2019) is a high-end phone, which features a Quad-Core processing unit speeding at 2000 megahertz, a really big 6.1 inches screen, and 2 cameras, a 13 megapixels back facing camera and an 8 megapixels front camera. But let's get into some more details.
Huawei sells this cellphone with an exceptional Quad-Core processing unit ticking at 2000 megahertz, packed into the MediaTek Helio A22 MT6761 system chip and a large 2 GB of RAM. A key feature of this phone is its big 32 GB internal storage and an SD card slot, enough to store hundreds of applications without having to worry about running out of space.
This phone feels much lighter than what you would expect from a cellphone this size. This phone is available in 3 colors, black, blue and brown. This phone is just 0.31" thick, taking it to the thinnest cellphone's category. The Huawei Y6 (2019) just has 6.15 inches long, but it still manages to hold a 6.1 inches screen.
This phone has two cameras, a 13 MP back side camera and an 8 megapixels front facing camera. It can also film videos in 1920x1080 (Full HD) at 30 frames per second.
This cellphone includes a interesting 720 x 1560 6.1-inches display, which makes all photos and videos look beautiful.
This device counts with wifi connection (and it can provide it to other devices around, acting as a mobile hotspot), LTE-A 4G high speed internet connection and also HSPA+ data connection (which is a bit slower 4G network) and 3G fast connectivity, over HSDPA and HSUPA technologies. This cellphone comes with 2 Nano SIM cards to be able to to work with two different phone numbers.
This phone counts with a 3020 mAh large non-removable battery that provides this device an incredible battery duration. An issue to take into account is that this phone's battery isn't removable so you can't change it when it begins to lose capacity, while with such a big battery you will probably buy a new phone before it becomes a real problem.
The Huawei Y6 (2019) also comes with a wide variety of interesting characteristics such as Facial recognition biometrics, Bluetooth (for communication with other devices, computers, and accessories), GPS and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
Huawei offers this phone for 174 dollars, which is not very cheap for a phone this level. The Huawei Y6 (2019) is a great choice for you no matter if you will use it as a social phone, want this phone to take plenty of pictures, want a cellphone to play tons of games or are looking for a work cellphone. Huawei sells this cellphone with Eject tool, Handset, Battery cover protective film, Charger, TP protective film , USB Cable and Quick Start Guide.
Huawei P9 Lite (GSM) Unlocked Android 5.2-inch, 13MP Camera Smartphone - Black
Shop now
Huawei P30 Pro 128GB+8GB RAM (VOG-L29) 40MP LTE Factory Unlocked GSM Smartphone (International Version, No Warranty in the US) (Aurora)
Shop now
Huawei Mate 8 Unlocked Smartphone with 16 MP camera, 4 GB RAM, 64 GB Memory Dual Sim, No Warranty - International Version (Gold)
Shop now
Huawei P30 Lite (128GB, 4GB RAM) 6.15" Display, AI Triple Camera, 32MP Selfie, Dual SIM Global 4G LTE GSM Factory Unlocked MAR-LX3A - International Version (Midnight Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Huawei |
| Operating System (OS): | Android 9.0 Pie |
| Dimensions: | 6.15 x 2.89 x 0.31 inchesMetric15.62 x 7.34 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 5.29 ouncesMetric149.97 gImperial |
| Colors: | Black, Blue and Brown |
| Accessories: | Battery cover protective film, Charger, Eject tool, Handset, Quick Start Guide, TP protective film , USB Cable |
| Price: | $ 174.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.1 inchesMetric15.5 cmImperial |
| Resolution: | 1560 x 720 pixels |
| Pixel density: | 282 pixels per inchMetric111.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio A22 MT6761 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 12 nm (Quad-Core 2000 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8300 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 512 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3020 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.