I-mate SPL is an outdated cellphone, which counts with a 2 mega-pixels back facing camera and a small 2.2" screen. But let's get into more details.
This time, it seems like i-mate decided not to care much about the weight in this 3.59 ounces cellphone. Even though the i-mate SPL is 4.5" long, it only comes with a much smaller 2.2" screen.
I-mate designed this cellphone with a nice 2.2-inches display, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, making everything look nice.
This device works with a SIM card for GSM connection.
This cellphone only features a 2 megapixels back facing camera. It is capable of shooting videos in 220x176 .
The i-mate SPL counts with a 1100 mAh small sized Li-Ion replaceable battery, which is not really enough for a consuming cellphone like this. i-mate says this phone has a stand by time of 150 hs and a talk time of 4 hours.
The i-mate SPL is really overvalued considering it is priced $ 370, and some similar cellphones are being sold much cheaper than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | i-mate |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard 5.0 |
| Dimensions: | 4.50 x 1.92 x 0.47 inchesMetric11.43 x 4.88 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 3.59 ouncesMetric101.77 gImperial |
| Price: | $ 370.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 182 pixels per inchMetric71.65 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | TI OMAP 730 (Single-Core 200 MHz) |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | miniSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Stand-by Time: | 150 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 220 x 176 |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.2 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.