ICEMOBILE Galaxy Prime Extreme is a not so powerful phone, which counts with a powerful 1.2 gigahertz Quad-Core processing unit, a quite big 5-inches multi-touch screen, an 8 megapixels back facing camera and a 2 mega-pixels front camera.
Icemobile decided to equip the ICEMOBILE Galaxy Prime Extreme using a great performance Quad-Core processing unit running at 1200 MHz and 1 GB of RAM memory.
The ICEMOBILE Galaxy Prime Extreme just has 0 inches long and 0" wide, but it's able to fit a a 5 inches display. This cellphone is for sale in two colors, black and white.
Icemobile equipped this phone with a nice 5" screen, and a resolution of 1280 x 720 (HD), providing this phone with a good level graphic quality.
This cellphone has two cameras, an 8 MP back-facing camera and a 2 megapixels front side camera.
The ICEMOBILE Galaxy Prime Extreme offers wi-fi connection (although it can't be shared with other devices as a mobile hotspot). This phone uses 2 SIM cards so it's able to use two different phone numbers and even different carriers in the same phone.
The ICEMOBILE Galaxy Prime Extreme also features a couple interesting features as Bluetooth, GPS Geolocation and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The ICEMOBILE Galaxy Prime Extreme has a medium capacity 1600 mAh Li-Ion battery that provides this phone a not very long battery lifecompared to other devices.
Icemobile is offering this cellphone for $ 249, which is not a good offer for comparing with similar phones.
Work Speaker for ICEMOBILE Galaxy Prime Extreme Fabric Design 3W Playtime 6H Indoor, Outdoor Travel (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Icemobile |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1600 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.