ICEMOBILE Gravity Pro is a mid level cellphone, provisioned with a good performance Quad-Core CPU speeding at 1.2 gigahertz, a 4" display and an 8 MP back side camera.
Whereas the ICEMOBILE Gravity Pro just has 0" long, it manages to contain a 4" display. This cellphone is available in 3 different colors, black, orange and white.
Icemobile decided to build the ICEMOBILE Gravity Pro using a fast 1200 MHz Quad-Core processor with 1 GB RAM memory. This cellphone counts with a medium 4 GB internal storage memory, which is adequate for the average user knowing that it also has an SD memory slot .
The ICEMOBILE Gravity Pro only features an 8 megapixels back camera. This cellphone also has flash.
Icemobile packed this cellphone with an amazing 4 inches display, and a x resolution, which makes all images and videos look beautiful and brightful.
This phone counts with a 2800 mAh huge removable battery that can keep this device running for many hours and even reach the end of the day without having to charge it.
The ICEMOBILE Gravity Pro counts with Wi-Fi capability (but it can't be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot) and 3G connectivity, supported by UMTS and EDGE technologies. This phone doesn't have a SIM card, because it doesn't work with GSM networks.
This cellphone also includes a handful of cool characteristics such as Bluetooth and GPS Geolocation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Icemobile is offering this phone for $ 155, which is expensive for this kind of device.
Work Speaker for ICEMOBILE Gravity Pro Fabric Design 3W Playtime 6H Indoor, Outdoor Travel (Blue)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Icemobile |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Orange and White |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Pixel density: | 551 pixels per inchMetric216.93 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Technologies: | UMTS, EDGE and GPRS |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.