Karbonn S5 Plus Titanium is a not so powerful phone, which counts with an 8 megapixels back camera, a 1.3 GHz Quad-Core processor and a pretty big 5 inches capacitive touch-screen.
Although this phone is only 5.43" long and 2.78" wide, it's still able to fit a a 5 inches screen. This phone is thin and good-looking, being just 0.31" thick. This phone is offerred in three different colors, black, blue and white. Karbonn made a great job making this cellphone as lightweight as 3.69 ounces.
This phone is equipped with a very good 960 x 540 5" display, giving this phone a detailed image quality. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and has multi-touch detection.
Karbonn decided to equip this cellphone with an exceptional 1300 megahertz Quad-Core processing unit with only 1 GB of RAM memory which is a bit poor considering the Karbonn S5 Plus Titanium's impressive processing power.
This cellphone counts with WiFi connectivity (which can be provided to other devices acting as a router), HSPA+ (4G) connectivity, that is not so fast as LTE networks and fast 3G connection type, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Karbonn S5 Plus Titanium comes with two SIM cards to be able to to work with two different phone numbers or carriers in the same cellphone.
This phone is only equipped with an 8 megapixels back camera. The camera also features a couple of nice characteristics: auto-focus, flash and geo tagging.
The Karbonn S5 Plus Titanium also comes with a few interesting characteristics such as Bluetooth (for communication with other phones, computers and accessories), GPS Navigation and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone counts with a good 1800 mAh Li-Ion battery, which is quite low for a thirsty device like this. This phone has an estimated stand by time of 96 hours and a talk time of 4 hours.
Karbonn offers this cellphone for $ 155, which is a high price for comparing with similar devices.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 4.2.2 |
| Dimensions: | 5.43 x 2.78 x 0.31 inchesMetric13.79 x 7.06 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 3.69 ouncesMetric104.61 gImperial |
| Colors: | Black, Blue and White |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 540 x 960 pixels |
| Pixel density: | 220 pixels per inchMetric86.61 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Stand-by Time: | 96 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.