Karbonn Titanium S19 is a not so powerful Android phone, which counts with a 5" display, a high speed 1.3 gigahertz Quad-Core processing unit, and two cameras, a 13 megapixels back camera and a 5 megapixels front camera.
This cellphone is a compact phone, taking into account that it features a 5 inches screen and it has just 5.71 inches long and 2.83" wide. Being just 0.38 inches thick,this phone is incredibly slim and comfortable. Karbonn is offering this phone in 2 different colors: black and white.
Karbonn decided to power this phone using an extremely fast Quad-Core processing unit ticking at 1.3 GHz and only 1 GB of RAM memory which is a little bit disappointing for a cellphone this good. A nice point of the Karbonn Titanium S19 is the 8 GB quite big internal memory and an SD card slot, which allows you to install a couple hundred applications without any problem.
This cellphone features two cameras, a 13 mega-pixels back side camera and a 5 mega-pixels front camera. To complete the camera, it also includes a few interesting characteristics: flash, auto-focus and geo tagging.
This phone is equipped with a very good 1280 x 720 (HD) 5" display, which makes everything look very good. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This phone includes Wi-Fi capability (which can be provided to other devices around, as a mobile hotspot) and fast 3G internet connection, over HSPA and EDGE technologies. The Karbonn Titanium S19 has 2 SIM cards so it's able to work with two different carriers or phone lines in the same cellphone.
This cellphone also features a couple of useful characteristics like Bluetooth (for communication with other bluetooth phones and accessories), GPS and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone counts with a 2000 mAh medium capacity Li-Ion replaceable battery, which is quite poor for a thirsty device like this.
Karbonn offers the Karbonn Titanium S19 for $ 249, which is high for comparing with similar cellphones.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.71 x 2.83 x 0.38 inchesMetric14.5 x 7.19 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus and Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | HSPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.