Karbonn Titanium S99 is a decent quality Android device, with a fast 1.3 GHz Quad-Core CPU, a 4" multi-touch capacitive screen and a 5 mega-pixels back facing camera.
The Karbonn Titanium S99 is for sale in 2 different colors, black and white. This phone is thin, being just 0.38" thick.
Karbonn sells this device with a great performance Quad-Core CPU clocking at 1.3 GHz and 512 MB of RAM. This cellphone comes with a moderate 4 GB internal memory, which is enough for the vast majority of users knowing that this phone also has an external memory card slot .
This phone only has a 5 megapixels back side camera. In addition, the camera features flash.
This phone includes a good looking 800 x 480 4 inches display, which makes it hard to distinguish the pixels taking part of the display. This display uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This cellphone has a medium capacity 1400 mAh Li-Ion removable battery that can keep it running for many hours, although you will find yourself looking for a place to charge it after some moderate to heavy usage. Karbonn claims this cellphone has a talk time of 5 hours and a stand by time of 168 hs.
The Karbonn Titanium S99 features wifi connection (although it can't be provided to other devices as a mobile hotspot) and 3G connection type, over UMTS and EDGE technologies. This device comes with 2 SIM cards so it can to use 2 different phone lines.
This phone also includes a handful of useful characteristics such as Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Karbonn is offering this cellphone for $ 249, which is not a good offer for this kind of cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Karbonn |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 5.24 x 2.60 x 0.38 inchesMetric13.31 x 6.6 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 168 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.