Kyocera Milano is an outdated Android phone, equipped with a compact 3" multi touch capacitive screen, a 3.2 mega-pixels back side camera and a good processing unit running at 800 megahertz. Is that all? No, it's only the shortest summary in history.
This cellphone is just available in black color. In this case, Kyocera totally forgot about weight optimization, releasing a 5.6 ounces heavyweight product. The Kyocera Milano is a bit thick compared to today's devices, with its 0.7" thickness. This phone isn't really a compact device, taking into account that it is 4.1" long,but it only packs a 3" display.
This phone comes with a powerful 800 megahertz processing unit, bundled in the Qualcomm MSM7627T system chip with 512 MB of RAM. This phone has a 524,29 MB internal memory, a small amount that could be enough for basic users having that it also has an external memory slot to store songs, photographs and videos.
This device is equipped with only a 3.2 megapixels back-facing camera.
Its screen uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
The Kyocera Milano provides WiFi capability (which can be shared with other devices around, as a mobile hotspot). The Kyocera Milano doesn't use a SIM card, because it doesn't work with GSM services and it can connect to CDMA networks.
This cellphone also features some nice features such as Bluetooth and GPS Navigation, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
The Kyocera Milano features a medium sized 1490 mAh Li-Ion battery providing this phone with a below average battery duration.
This phone is really overvalued considering it is priced $ 220, and some similar devices are offerred way cheaper than that.
Kyocera FK-3PC BK 3Piece Advanced ceramic Revolution Series Knife Set, Blade Sizes: 5.5", 4.5", 3", Black
Shop now
Kyocera Advanced Ceramic Revolution Series 5-1/2-inch Santoku Knife, Blue Handle, White Blade
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Kyocera |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Product code: | KYC5120, C5120 |
| Dimensions: | 4.10 x 2.40 x 0.70 inchesMetric10.41 x 6.1 x 1.78 cmImperial |
| Weight: | 5.60 ouncesMetric158.76 gImperial |
| Colors: | Black |
| Price: | $ 220.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3 inchesMetric7.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 133 pixels per inchMetric52.36 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm MSM7627T |
| Processor: | Single-Core 800 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Internal Memory: | 524,29 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1490 mAh |
| Talk Time: | 7.7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.