Kyocera Rio E3100 is a not very powerful phone, packed with a compact 2.8 inches screen, a megahertz processor and a 1.3 megapixels back-facing camera.
The Kyocera Rio E3100 is 4.13" long, but it is only able to hold a much smaller 2.8" display. This phone is much lighter than what one would expect from a phone this size.
This cellphone includes an average 2.8 inches screen with a 320 x 240 (QVGA) resolution, giving this phone a decent graphic quality. Its screen uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
Kyocera decided to power the Kyocera Rio E3100 using a quite powerful processing unit clocking at megahertz.
This device only has a 1.3 mega-pixels back-facing camera.
This cellphone uses a small 920 mAh Li-Ion replaceable battery providing this cellphone with a below average battery life. Kyocera informs a 5.5 hs talk time and a 336 hours stand by time for this phone.
The Kyocera Rio E3100 doesn't have a sim card, because it is not a GSM enabled device and it can work with CDMA networks.
This cellphone is being sold for around $ 99, which is expensive for this kind of phone.
Kyocera DuraXV LTE E4610 Verizon Wireless Rugged Waterproof Flip Phone (Renewed)
Shop now
Kyocera DuraXV Extreme E4810 16GB Verizon | Ultra-Rugged Flip Phone IP68 Rated | 4G LTE HD Voice| 5MP Camera | 1770mAh Battery
Shop now
Kyocera Revolution Ceramic Knife Set, 4 PIECE (knives only), Black Handle w/Black Blades
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Kyocera |
| Dimensions: | 4.13 x 2.20 x 0.50 inchesMetric10.49 x 5.59 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | 3.17 ouncesMetric89.87 gImperial |
| Price: | $ 99.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 920 mAh |
| Stand-by Time: | 336 hours |
| Talk Time: | 5.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1700/2100, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.