LAVA 3G 356 is a low-end Android phone, equipped with a Dual-Core CPU running at 1000 megahertz, a 3.5" screen, a 1.3 mega-pixels back facing camera and a 0.3 megapixels front side camera.
This cellphone is powered by a fast Dual-Core CPU speeding at 1 gigahertz and just 256 MB RAM memory.
Lava has made a very good job making the LAVA 3G 356 as lightweight as 3.95 ounces. This phone is for sale in three different color options, black, white and gray.
This device is equipped with an average 3.5-inches display with a 480 x 320 resolution, which makes everything look good.
This device is equipped with two cameras, a 1.3 mega-pixels back camera and a 0.3 megapixels front-facing camera. In addition, this cellphone's camera also includes face detection shooting and flash.
This phone has wifi connectivity (which can be provided to other devices as a mobile hotspot) and 3G connection type, over UMTS and EDGE technologies. This phone supports dual SIM cards so it can to work with 2 different phone lines and even different carriers.
This device packs a 1500 mAh medium sized Li-Ion removable battery, which is not really enough for a consuming phone like this. This cellphone has a reported 5 hours talk time and a 200 hs stand by time according to Lava.
This device also includes a handful of interesting features as Bluetooth and GPS Localization, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone is priced $ 155, high for this kind of phone.
Midwest Hearth Lava Rock for Fire Pits and Gas Log Sets, Black 5/8" to 1-1/2" (10-lb Bag)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lava |
| Operating System (OS): | Android 4.2 |
| Dimensions: | 4.60 x 2.46 x 0.50 inchesMetric11.68 x 6.25 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | 3.95 ouncesMetric111.98 gImperial |
| Colors: | Black, Gray and White |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Face Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.