Lenovo Vibe Z is a complete Android device, including a high performance 2.2 gigahertz Quad-Core CPU, a 5.5 inches display, and 2 cameras, a 13 mega-pixels back facing camera and a 5 megapixels front facing camera. Let's take a better look at what this phone offers to us.
This device ships with an extremely powerful Quad-Core CPU running at 2.2 gigahertz, packed into a Qualcomm Snapdragon 800 chip with a large 2 GB of RAM. Graphic calculations often eats lots of processing time, so this cellphone also has a 450 MHz Adreno 330 graphics processing unit to help with that calculations. The Lenovo Vibe Z counts with a quite large 16 GB internal memory and though it doesn't count with an external SD slot, it is enough to store a couple hundred apps and games, although it probably wouldn't be suitable if you are fan of the largest games available nowadays or taking tons of photos and videos.
This phone is much lighter than what you expect from a cellphone this size. This cellphone is just 0.31 inches thick, taking it to the thinnest phone's category. This cellphone is a very compact phone, taking into account that it has a 5.5" display and it is just 5.87" long.
This cellphone has two cameras, a 13 mega-pixels back side camera and a 5 mega-pixels front side camera. In addition, the camera features auto-focus and flash.
Lenovo packed this phone with a spectacular 5.5" display, and a 1920 x 1080 (Full HD) resolution, which makes all images and videos look completely perfect. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
The Lenovo Vibe Z has a large 3000 mAh Li-Polymer battery that provides this phone an amazing battery duration. Lenovo afirms this phone has a 33 hours talk time and a 648 hours stand by time.
This phone has Wi-Fi connection (and it can be shared with other devices around, acting as a wireless modem or router) and LTE 4G fast data connection. The Lenovo Vibe Z uses a Micro SIM card to connect to GSM networks.
This device also comes with a couple of interesting features as Bluetooth (4.0), GPS Navigation and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Lenovo Vibe Z is being sold for around $ 249, which is a very high price for a cellphone this level. If you you love taking photos, want a gamer phone, want it mostly for internet broswing and social networks or need this cellphone for work, you will probably love this device.
2020 Lenovo ThinkPad E15 15.6" FHD Full HD (1920x1080) Business Laptop (Intel 10th Quad Core i5-10210U, 16GB DDR4 RAM, 512GB PCIe SSD) Type-C, HDMI, Windows 10 Pro + HDMI Cable
Shop now
Lenovo Chromebook Flex 3 11" Laptop, 11.6-Inch HD (1366 x 768) IPS Display, MediaTek MT8173C Processor, 4GB LPDDR3, 64 GB eMMC, Chrome OS, 82HG0006US, Blizzard White
Shop now
Lenovo IdeaPad 1 14 14.0" Laptop, 14.0" HD (1366 x 768) Display, Intel Celeron N4020 Processor, 4GB DDR4 RAM, 64 GB SSD Storage, Intel UHD Graphics 600, Win 10 in S Mode, 81VU0079US, Ice Blue
Shop now
Lenovo Thinkpad T420 - Intel Core i5 2520M 8GB 320GB Windows 10 Professional (Renewed)
Shop now
Lenovo Chromebook Flex 5 13" Laptop, FHD (1920 x 1080) Touch Display, Intel Core i3-10110U Processor, 4GB DDR4 Onboard RAM, 64GB eMMC, Intel Integrated Graphics, Chrome OS, 82B80006UX, Graphite Grey
Shop now
Lenovo Chromebook S330 Laptop, 14-Inch FHD (1920 x 1080) Display, MediaTek MT8173C Processor, 4GB LPDDR3, 64GB eMMC, Chrome OS, 81JW0000US, Business Black
Shop now
Lenovo IdeaPad 3 14" Laptop, Intel Core i3-1005G1 Processor, 4GB DDR4 RAM, 128GB M.2 SSD Storage, 14.0" FHD (1920 x 1080) Display, Integrated Graphics, Windows 10 S, 81WD010QUS, Platinum Grey
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Lenovo |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2, 4.3 |
| Dimensions: | 5.87 x 3.03 x 0.31 inchesMetric14.91 x 7.7 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 5.19 ouncesMetric147.13 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 401 pixels per inchMetric157.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 800 |
| Processor: | Krait 400 (Quad-Core 2200 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 330 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Stand-by Time: | 648 hours |
| Talk Time: | 33 hours |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| LTE (4G) Bands: | 1800 (band 3), 2100 (band 1) |
| UMTS Bands: | 850, 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G) and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.