LG A230 is an outdated cellphone, including a 1.8-inches screen and a 1.3 megapixels back camera. Is that all? No, it's only the shortest summary in the world.
This cellphone counts with a 25,6 MB internal storage, a little quantity that could be adequate for some basic users having that it also has an external SD slot to store songs, photographs and videos.
This phone isn't really a compact phone, considering it is 4.28 inches long,but it just contains a 1.8" screen. This cellphone is a little bit thick compared to nowadays cellphones, with its 0.54" thickness. LG appears to have forgotten about weight optimization in this 2.77 oz phone.
This cellphone includes a low quality 160 x 128 1.8" screen, giving this phone a poor level image quality.
The LG A230 is only equipped with a 1.3 megapixels back side camera.
This cellphone offers 3G connectivity, over EDGE technologies. This cellphone supports dual SIM so it can to use two different carriers or phone lines at the same time.
This phone uses a mediocre 950 mAh Li-Ion battery that can keep this cellphone running for many hours, although you will probably need to charge it even after moderate usage.
This cellphone is very overpriced considering it is priced 230 dollars, while other similar phones are a lot cheaper than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Also Known As: | LG Brava |
| Dimensions: | 4.28 x 1.83 x 0.54 inchesMetric10.87 x 4.65 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 2.77 ouncesMetric78.53 gImperial |
| Price: | $ 230.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 25,6 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 950 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.