LG FREEDOM II is a modest phone, with a medium 3.2-inches screen, a 2 mega-pixels back facing camera and a fast 480 MHz CPU. Let's take a deeper sight of what this phone can give us.
LG equipped the LG FREEDOM II with a good 480 megahertz processor. This phone has a mediocre 512 MB internal memory, which may be adequate for some users considering it also has an SD memory slot to store photographs and videos and even some applications that can be installed in the external memory.
This cellphone is a bit thick for current standards, with a thickness of 0.64 inches. Whereas the LG FREEDOM II has 4.4 inches long, it only contains a way smaller 3.2" screen. This phone doesn't feel very lightweight for a phone this size, weighting 4.15 ounces.
This device is equipped with a good level 400 x 240 3.2" screen, which makes all images and videos look good. This screen uses TFT yes technology, but it can't detect multi touch gestures.
This cellphone has only a 2 MP back side camera. It can also capture videos in QVGA 320x240.
This phone has wi-fi connectivity (although it can't share it with other devices acting as a hotspot). This device doesn't have a SIM card, because it doesn't work with GSM connections and it can connect to CDMA networks.
The LG FREEDOM II counts with a low capacity 1000 mAh Li-Ion removable battery, which is quite low for a demanding device like this. LG afirms this phone has a talk time of 6.1 hours and a stand by time of 380 hs.
This cellphone is priced about 90 dollars, a very high price for this kind of cellphone. This cellphone sells with Battery, Quick Start Guide, AC Charger and USB Data Cable.
LG V60 ThinQ 5G LM-V600AM 128GB GSM Unlocked 6.8" P-OLED DisplayTriple 64MP+13MP+0.3MP Camera Phone Classy Blue
Shop now
LG 32UL500-W 32 Inch UHD (3840 x 2160) VA Display with AMD FreeSync, DCI-P3 95% Color Gamut and HDR 10 Compatibility, Silver/White, Silve/White
Shop now
LG Gram 17Z90P Laptop 17" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Black
Shop now
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Product code: | UN280 |
| Dimensions: | 4.40 x 2.15 x 0.64 inchesMetric11.18 x 5.46 x 1.63 cmImperial |
| Weight: | 4.15 ouncesMetric117.65 gImperial |
| Accessories: | AC Charger, Battery, Quick Start Guide, USB Data Cable |
| Price: | $ 90.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 146 pixels per inchMetric57.48 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Processor: | ARM Type 1136JS (Single-Core 480 MHz) |
| Internal Memory: | 512 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 380 hours |
| Talk Time: | 6.1 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (QVGA) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.