LG HQ is a modest Windows Mobile Professional phone, counting with a 2 MP back side camera and a powerful processor speeding at 528 MHz.
This device is powered by a Qualcomm MSM7201A chip, including a good 528 megahertz processing unit and only 128 MB RAM memory.
This cellphone is equipped with only a 2 megapixels back side camera.
LG packed this phone with an average display, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), making everything look quite colorful and brightful. Its display uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
This device counts with wi-fi connectivity (but it can't share it with other devices acting as a mobile hotspot) and 3G fast internet connection, using HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card to connect to GSM networks.
This device is not very cheap considering it is offerred for $ 259, and many similar cellphones are a lot cheaper than that.
LG 27UL850-W 27 Inch UHD (3840 x 2160) IPS Display with VESA DisplayHDR 400 and USB Type-C Connectivity, White
Shop now
LG SN6Y Sound Bar w/Subwoofer, 3.1ch, 420W Power, High ResolutionAudio, DTS Virtual:X, AI Sound Pro, Bluetooth, Black
Shop now
LG Gram 17Z90P Laptop 17" IPS Ultra-Lightweight, (2560 x 1600), Intel Evo 11th gen Core i7 , 16GB RAM, 1TB SSD, Upgradeable Windows 10 Home, Alexa Built-in, 2X USB-C, HDMI, USB-A - Black
Shop now
LG 27UN850-W Ultrafine UHD (3840 x 2160) IPS Display, VESA DisplayHDR 400, sRGB 99% Color, USB-C with 60W Power Delivery, 3-Side Virtually Borderless Design, Height/Pivot/Tilt Adjustable Stand
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | LG |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.1 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Price: | $ 259.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 154 pixels per inchMetric60.63 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm MSM7201A |
| Processor: | Single-Core 528 MHz |
| RAM Memory: | 128 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.