Micromax Bolt A075 is a low end Android cellphone, equipped with a comfortable 5.2" capacitive display, a great performance Dual-Core CPU ticking at 1000 MHz, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 0.3 megapixels front-facing camera.
Micromax made this phoneavailable only in blue color. Although this cellphone is just 0" long and 0" wide, it's still able to fit a a 5.2 inches screen.
Micromax designed this phone with a nice 5.2" screen, and a resolution of 800 x 480 , providing this cellphone with a regular image quality. This screen uses TFT capacitive technology, and has multi-touch detection.
The Micromax Bolt A075 ships with a powerful 1 gigahertz Dual-Core processing unit with 512 MB RAM memory.
This cellphone has two cameras, an 8 MP back-facing camera and a 0.3 megapixels front camera. It is capable of filming videos up to 720x480 . In addition, this cellphone's camera also has flash.
The Micromax Bolt A075 has a 2200 mAh high capacity removable battery, which isn't very promising for a phone like this. According to Micromax, this cellphone has a reported talk time of 8 hs and a stand by time of 200 hours.
This phone features wi-fi connection (but it can't provide it to other devices around, acting as a wireless modem) and 3G connectivity, using EDGE technologies. The Micromax Bolt A075 works with a SIM card to use GSM services.
This phone also includes a couple nice features like Bluetooth (allows communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone costs about 155 dollars, not a really offer for a phone this level.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 4.0.3 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Blue |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 5.2 inchesMetric13.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 179 pixels per inchMetric70.47 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Dual-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2200 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 720 x 480 |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.