Motorola W403 is a low-end phone, which counts with a 0.3 megapixels back facing camera and a 1.8 inches screen.
Motorola didn't seem to put much effort to reduce weight in this 2.68 oz cellphone. Even though this cellphone has 3.74" long, it only comes with a way smaller 1.8 inches screen. This phone is quite thick compared to current cellphones, with a thickness of 0.63".
This cellphone has a small 4,61 MB internal storage memory, which could be adequate for basic users knowing that the Motorola W403 also has an SD memory slot to store songs, pictures and videos and even some games and apps that allow external memory installation.
This cellphone is only equipped with a 0.3 megapixels back facing camera.
Motorola equipped this cellphone with a low quality 1.8-inches screen, and a 160 x 128 resolution, giving this cellphone a low level graphical experience.
This phone features a 910 mAh small sized Li-Ion battery, which is not really enough for a device like this. Motorola informs a 300 hours stand by time and a 8.3 hours talk time for this cellphone.
This device works with a SIM card to connect to GSM networks.
This phone is being sold for around $ 139, which is not a good offer for this type of cellphone.
Moto G Fast (32GB, 3GB RAM) 6.4" Max Vision HD+, Unlocked for T-Mobile, Verizon, AT&T, Metro, Global 4G LTE | Made for US by Motorola | 16MP Camera | 2020 | White (Renewed)
Shop now
Motorola One Action | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/128GB | 16MP Camera | Denim
Shop now
Motorola G6 – 32 GB – Unlocked (AT&T/Sprint/T-Mobile/Verizon) – Oyster Blush - (U.S. Warranty) - PAAE0001US
Shop now
Moto G7 play | Unlocked | Made for US by Motorola | 2/32GB | 13MP Camera | Blue
Shop now
Motorola edge | Unlocked | Made for US by Motorola | 6/256GB | 64MP Camera | 2020 | Solor Black
Shop now
Motorola One 5G Ace | 2021 | 2-Day battery | Unlocked | Made for US by Motorola | 6/128GB | 48MP Camera | Hazy Silver
Shop now
Moto G Power | 3-Day Battery1 | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/64GB | 16MP Camera | 2020 | Black
Shop now
Motorola One 5G | 2020 | Unlocked | Made for US by Motorola | 4/128GB | 48MP Camera | Blue
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Motorola |
| Dimensions: | 3.74 x 1.81 x 0.63 inchesMetric9.5 x 4.6 x 1.6 cmImperial |
| Weight: | 2.68 ouncesMetric75.98 gImperial |
| Price: | $ 139.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 4,61 MB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 2 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 910 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
| Talk Time: | 8.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.