Nokia C5-06 is a quite basic device, provisioned with a quite powerful 600 MHz processing unit, a 2 megapixels back camera and a 3.2" resistive display.
Nokia ships this phone with a fast processing unit clocking at 600 megahertz and just 128 MB RAM memory. The Nokia C5-06 comes with a little 40,96 MB internal storage, which might be enough for some users having that it also has a slot for SD memory cards to store photos and videos.
The Nokia C5-06 feels a bit heavy comparing to other cellphones , weighting 3.28 oz. The Nokia C5-06 is a little bit thick for current standards, with its 0.54" thickness. Nokia sells this device in many different colors: black, green, blue and gray.
Nokia designed this cellphone with a good level 3.2 inches display, and a 640 x 360 resolution, making everything look very good.
This cellphone provides Wi-Fi capability (but it can't be provided to other devices as a mobile hotspot) and 3G connection type, using EDGE technologies. This cellphone works with a SIM card for GSM services.
This cellphone is only equipped with a 2 MP back side camera. It is capable of filming videos up to 640x480 (VGA) at 15 fps.
This phone packs a poor capacity 1000 mAh Li-Ion replaceable battery, which is quite low for a consuming cellphone like this. This phone has an estimated 11.5 hours talk time and a 600 hs stand by time according to Nokia.
This phone also features a couple cool features such as Bluetooth (2.1, EDR) and GPS Localization, and a few sensors likeAccelerometer and Compass.
Nokia sells this device for $ 269, which is high for comparing with other similar devices. When buying this cellphone you will also receive User guide, Nokia Connectivity Cable CA-101D, Nokia 2 GB microSD Card MU-37, Nokia Travel Charger AC-8 / AC-15, Nokia Stereo Headset WH-102, Nokia Battery BL-4U and Service Leaflet.
Nokia 8.3 5G | Android 10 | Unlocked Smartphone | Dual SIM | US Version | 8/128GB | 6.81-Inch Screen | 64MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia Mobile Nokia 5.1 Plus - Android 9.0 Pie - 32 GB - Dual Camera - Dual Sim Unlocked Smartphone (AT&T/T-Mobile/Metropcs/Cricket/Mint) - 5.86" 19: 9 HD+ Screen - Black
Shop now
Nokia G20 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.52-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Glacier
Shop now
Nokia 3.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | US Version | 3/64GB | 6.39-Inch Screen | Triple Camera | Charcoal
Shop now
Nokia G10 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 3/32GB | 6.52-Inch Screen | 13MP Triple Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 5.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.39-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 6300 4G | Unlocked | Dual SIM | WiFi Hotspot | Social Apps | Google Maps and Assistant | Light Charcoal
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Operating System (OS): | Symbian 9.4 |
| Dimensions: | 4.17 x 2.01 x 0.54 inchesMetric10.59 x 5.11 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | 3.28 ouncesMetric92.99 gImperial |
| Colors: | Black, Blue, Gray and Green |
| Accessories: | Nokia 2 GB microSD Card MU-37, Nokia Battery BL-4U, Nokia Connectivity Cable CA-101D, Nokia Stereo Headset WH-102, Nokia Travel Charger AC-8 / AC-15, Service Leaflet, User guide |
| Price: | $ 269.00 |
Display | |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 360 x 640 pixels |
| Pixel density: | 229 pixels per inchMetric90.16 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | ARM11 (Single-Core 600 MHz) |
| RAM Memory: | 128 MB |
| Internal Memory: | 40,96 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 600 hours |
| Talk Time: | 11.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (15 fps) (VGA) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Compass |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.