Nokia C5 5MP is a modest Symbian phone, which features a good CPU ticking at 600 megahertz, a 2.2-inches screen, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front camera. We will get a better understanding of this cellphone's features when we get into specific details.
Nokia sells this phone with a good processor speeding at 600 MHz and only 256 MB RAM. This device comes with a 276,48 MB internal storage memory, a mediocre quantity that could be adequate for some users considering that this cellphone also has an external memory slot to store songs, photos and videos and even some applications that allow being installed in the external memory.
This time, it seems like Nokia forgot about weight optimization in this 3.35 oz phone. Although this cellphone has 4.41 inches long, it only comes with a smaller 2.2 inches screen. Nokia made this phone in two different color options: white and gray.
The Nokia C5 5MP is equipped with a good 320 x 240 (QVGA) 2.2 inches display, providing this phone with a nice graphic quality.
This device has two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 0.3 MP front-facing camera. It can also shoot videos in VGA 640x480 at 15 frames per second. The camera also counts with flash.
This cellphone offers the fastest 3G data connection, using HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Nokia C5 5MP works with a SIM card to connect to GSM networks.
This cellphone packs a 1050 mAh small Li-Ion replaceable battery, which is quite poor for a device like this. This cellphone has a reported 11 hs talk time and a 600 hours stand by time according to Nokia.
This cellphone is not a good choice considering it is priced 160 dollars, and other similar devices are being sold much cheaper than that.
Nokia 8.3 5G | Android 10 | Unlocked Smartphone | Dual SIM | US Version | 8/128GB | 6.81-Inch Screen | 64MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia G20 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.52-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Glacier
Shop now
Nokia Mobile Nokia 5.1 Plus - Android 9.0 Pie - 32 GB - Dual Camera - Dual Sim Unlocked Smartphone (AT&T/T-Mobile/Metropcs/Cricket/Mint) - 5.86" 19: 9 HD+ Screen - Black
Shop now
Nokia 3.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | US Version | 3/64GB | 6.39-Inch Screen | Triple Camera | Charcoal
Shop now
Nokia G10 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 3/32GB | 6.52-Inch Screen | 13MP Triple Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 5.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.39-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 6300 4G | Unlocked | Dual SIM | WiFi Hotspot | Social Apps | Google Maps and Assistant | Light Charcoal
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Operating System (OS): | Symbian 9.3 |
| Dimensions: | 4.41 x 1.81 x 0.48 inchesMetric11.2 x 4.6 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 3.35 ouncesMetric94.97 gImperial |
| Colors: | Gray and White |
| Price: | $ 160.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 182 pixels per inchMetric71.65 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | ARM11 (Single-Core 600 MHz) |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Internal Memory: | 276,48 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1050 mAh |
| Stand-by Time: | 600 hours |
| Talk Time: | 11 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (15 fps) (VGA) |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.