Nokia N97 US is a mid-end Symbian phone, packed with a 5 MP back side camera, a 3.5" touch-screen and a fast CPU ticking at 434 megahertz.
This cellphone is a bit heavy for a cellphone of this size, weighting 5.29 oz. The Nokia N97 US is a little bit thick for current standards, with a thickness of 0.63".
This device includes a good looking 3.5" display with a 640 x 360 resolution, which makes all images and movies look very good. Its display uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
Nokia equipped this phone with a good processing unit running at 434 megahertz and only 128 MB of RAM. This cellphone counts with a huge 32 GB internal memory and an external SD slot, allowing the user to install tons of apps, games, photos and videos without worrying about how much storage capacity is left.
The Nokia N97 US only features a 5 mega-pixels back facing camera. this cellphone's back facing camera has a maximum 2.8 aperture so it's serious problems taking good photographs in poorly lit environments. It is also able to shoot videos in 640x480 (VGA) at 30 frames per second. In addition, the camera features flash.
This device offers wifi capability (but it can't be shared with other devices around, acting as a hotspot) and fast 3G connectivity, using HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM services.
The Nokia N97 US also features a few nice features such as Bluetooth (2.0, EDR) and GPS Navigation, and some sensors likeProximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Nokia N97 US comes with a medium capacity 1500 mAh Li-Ion battery providing this cellphone with a poor battery duration. This cellphone has an estimated talk time of 6.7 hours and a stand by time of 430 hours.
This phone is priced about $ 165, a high price for comparing with other similar cellphones.
Nokia 8.3 5G | Android 10 | Unlocked Smartphone | Dual SIM | US Version | 8/128GB | 6.81-Inch Screen | 64MP Quad Camera | Polar Night
Shop now
Nokia Mobile Nokia 5.1 Plus - Android 9.0 Pie - 32 GB - Dual Camera - Dual Sim Unlocked Smartphone (AT&T/T-Mobile/Metropcs/Cricket/Mint) - 5.86" 19: 9 HD+ Screen - Black
Shop now
Nokia G10 | Android 11 | Unlocked Smartphone | 3-Day Battery | Dual SIM | US Version | 3/32GB | 6.52-Inch Screen | 13MP Triple Camera | Polar Night
Shop now
Nokia 5.4 | Android 10 | Unlocked Smartphone | 2-Day Battery | Dual SIM | US Version | 4/128GB | 6.39-Inch Screen | 48MP Quad Camera | Dusk
Shop now
Nokia 6300 4G | Unlocked | Dual SIM | WiFi Hotspot | Social Apps | Google Maps and Assistant | Light Charcoal
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Nokia |
| Operating System (OS): | Symbian 9.4 |
| Dimensions: | 4.61 x 2.18 x 0.63 inchesMetric11.71 x 5.54 x 1.6 cmImperial |
| Weight: | 5.29 ouncesMetric149.97 gImperial |
| Price: | $ 165.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 360 x 640 pixels |
| Pixel density: | 210 pixels per inchMetric82.68 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | ARM11 (Single-Core 434 MHz) |
| RAM Memory: | 128 MB |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 430 hours |
| Talk Time: | 6.7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Aperture: | f/2.80 |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 640 x 480 (30 fps) (VGA) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.