OPPO Neo 5 is a mid level Android phone, provisioned with a great performance 1200 MHz Quad-Core processor, a 4.5-inches screen, a 5 mega-pixels back camera and a 2 mega-pixels front facing camera.
The OPPO Neo 5 is equipped with a Qualcomm Snapdragon TM400 chip, including a fast Quad-Core CPU running at 1.2 gigahertz and 1 GB of RAM memory. The OPPO Neo 5 has a 4 GB internal storage, an average quantity that should be enough for the average user considering that it also has an external memory card slot .
Oppo made a great optimization job making this cellphone weight just 4.67 oz. Although the OPPO Neo 5 just has 5.2" long and 2.59 inches wide, it still manages to pack a 4.5 inches display. This phone has a wonderful design, with a thickness of just 0.36".
Oppo equipped the OPPO Neo 5 with a nice 4.5" display, and a resolution of 854 x 480 , which makes all images and movies look colorful and brightful. Its display uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
This device features two cameras, a 5 MP back facing camera and a 2 MP front-facing camera. The camera also features some nice characteristics: flash, auto-focus and HDR mode.
This phone provides WiFi connectivity (but it can't provide it to other devices around, as a mobile hotspot) and LTE (4G) high speed data connection. This cellphone uses a SIM card for GSM connection.
The OPPO Neo 5 counts with a good 1900 mAh Li-Ion battery that provides the OPPO Neo 5 a quite short battery durationcompared to other devices.
This cellphone also features a handful of useful characteristics such as Infrared Port, Bluetooth (4.0) and GPS (Global Positioning System), and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Oppo sells the OPPO Neo 5 for $ 249, which is not a good offer for comparing with other similar devices. When you buy this phone you will also get Infocard, Cable, Adapter, Earphone and SIM injector.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Oppo |
| Operating System (OS): | Android 4.3 |
| Dimensions: | 5.20 x 2.59 x 0.36 inchesMetric13.21 x 6.58 x 0.91 cmImperial |
| Weight: | 4.67 ouncesMetric132.39 gImperial |
| Accessories: | Adapter, Cable, Earphone, Infocard, SIM injector |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon TM400 |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1900 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Aperture: | f/2.40 |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G) and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Infra-red: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.