Samsung E3309 is a not very powerful phone, featuring a 0.3 mega-pixels back side camera and a 2" screen. Let's take a better look at what this phone can give us.
Although this phone has 4.48" long and 1.83" wide, it only contains a smaller 2" display. This cellphone is a little bit thick compared to current phones, with its 0.52" thickness. This phone feels much lighter than what one would expect from a cellphone like this.
This phone includes a mediocre 2" screen with a 160 x 128 resolution, losing a lot of details in images and videos.
The Samsung E3309 comes with a 30,72 MB internal memory, a little amount that could be adequate for basic users considering that this phone also has a slot for an SD memory card to store photos and videos.
This device only features a 0.3 mega-pixels back side camera.
This phone has a poor capacity 800 mAh battery providing the Samsung E3309 with a below average battery life. This phone has a reported stand by time of 460 hours and a talk time of 11 hs according to Samsung.
This cellphone counts with the fastest 3G connectivity, supported by HSPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses a SIM card to connect to GSM networks.
Samsung is selling this phone for $ 120, which is not a good offer for comparing with other similar phones.
Samsung Galaxy A71 SM-A715F/DS, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 128GB + 6GB Ram, Prism Crush Silver - Unlocked
Shop now
SAMSUNG Galaxy Chromebook 4 11.6-inch 64GB eMMC, 4GB RAM, Gigabit Wi-Fi, Chrome OS, HD Intel Celeron Processor N4000
Shop now
SAMSUNG Galaxy Tab S7 11-inch Android Tablet 128GB Wi-Fi Bluetooth S Pen Fast Charging USB-C Port, Mystic Black
Shop now
Samsung Galaxy A52 5G, Factory Unlocked Smartphone, Android Cell Phone, Water Resistant, 64MP Camera, US Version, 128GB, Black
Shop now
(Renewed) Samsung Chromebook XE303C12-A01 11.6-inch, Exynos 5250, 2GB RAM, 16GB SSD, Silver
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Dimensions: | 4.48 x 1.83 x 0.52 inchesMetric11.38 x 4.65 x 1.32 cmImperial |
| Weight: | 2.66 ouncesMetric75.41 gImperial |
| Price: | $ 120.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFD (64K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 102 pixels per inchMetric40.16 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 30,72 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Stand-by Time: | 460 hours |
| Talk Time: | 11 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.