Samsung Function is a great cellphone, with a 1.2 gigahertz Dual-Core CPU, a 4.3" touch-screen, and 2 cameras, an 8 mega-pixels back camera and a 2 megapixels front facing camera. But let's get into much more detail.
This cellphone is equipped with a fast 1200 megahertz Dual-Core processor with 1 GB of RAM. This device has a 32 GB awesome internal storage and an SD extension slot, enough to install hundreds of apps without having to worry about filling the device.
Although the Samsung Function is only 0" long and 0" wide, it is still able to fit a a 4.3 inches display.
This cellphone features two cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 2 MP front camera. It also captures videos up to 1920x1080 (Full HD) at 30 fps. To complete the camera, it also counts with a couple of interesting characteristics like flash, smile detection shooting and auto-focus.
This phone has a good level 800 x 480 4.3" display, which makes all images and movies look vivid. Its display uses Super AMOLED Plus capacitive technology, and has multi-touch detection.
This phone provides wifi connection (and it can be provided to other devices around, as a mobile hotspot), LTE (4G) fast connection type and 3G internet connection, using EV-DO A technologies. This phone doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM networks and it works in CDMA carriers.
This phone also features a handful of interesting characteristics as NFC (to trigger actions, transfer data or make payments by holding your phone close to another NFC device or tag), Bluetooth (3.0) and GPS (Global Positioning System), and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
Samsung sells the Samsung Function for 1130 dollars, which is not a really offer for a device this level. If you want a cellphone to mostly use social networks and internet browsing or are looking for a phone for gaming, this phone is probably the right one .
SAMSUNG Galaxy Watch Active (40MM, GPS, Bluetooth ) Smart Watch with Fitness Tracking, and Sleep Analysis - Black (US Version)
Shop now
Samsung Galaxy XCover Pro | Rugged (IP68 Rated) Unlocked (Verizon and AT&T) | Dual Sim | 64GB of Storage | SM-G715UZKDXAA, Black
Shop now
Samsung Galaxy Tab A 8.0" (2019, WiFi + Cellular) 32GB, 5100mAh Battery, 4G LTE Tablet & Phone (Makes Calls) GSM Unlocked SM-T295, International Model (32 GB, Black)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Price: | $ 1130.00 |
Display | |
| Screen Type: | Super AMOLED Plus (16M colors) |
| Size: | 4.3 inchesMetric10.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 217 pixels per inchMetric85.43 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
| Camera features: | Auto-Focus and Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 700 (band 13) |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.