Samsung Gravity TXT is a low level device, equipped with a small 2.4 inches screen and a 2 MP back side camera.
The Samsung Gravity TXT counts with a little 117,76 MB internal storage, which might be adequate for some users having that this phone also has an SD card slot to store songs, photos and videos.
This phone is a bit thick compared to today's devices, with a thickness of 0.55". While this cellphone is 4.41 inches long, it only holds a smaller 2.4 inches display. This phone feels a bit heavy for a cellphone of this size, weighting 3.95 ounces.
This cellphone is equipped with only a 2 mega-pixels back-facing camera.
This cellphone has a nice 2.4-inches display with a 320 x 240 (QVGA) resolution, which makes all images and videos look quite colorful and brightful.
This phone comes with a 1000 mAh small capacity Li-Ion replaceable battery that can keep this phone running for many hours, although you will need to charge it after some moderate use. Samsung reports a talk time of 6.5 hs and a stand by time of 450 hs for this device.
The Samsung Gravity TXT offers fast 3G connection type, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses a SIM card to connect to GSM networks.
This cellphone is priced about $ 140, a really high price for comparing with other similar phones.
SAMSUNG Galaxy Chromebook 4 11.6-inch 64GB eMMC, 4GB RAM, Gigabit Wi-Fi, Chrome OS, HD Intel Celeron Processor N4000
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Also Known As: | Samsung Triumph |
| Product code: | SGH-T379 |
| Dimensions: | 4.41 x 2.09 x 0.55 inchesMetric11.2 x 5.31 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | 3.95 ouncesMetric111.98 gImperial |
| Price: | $ 140.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 117,76 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 450 hours |
| Talk Time: | 6.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 1700/2100, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.