Samsung Repp is a decent Android phone, provisioned with a 3.2-inches capacitive touch-screen, a 3.2 mega-pixels back-facing camera and a powerful processor clocking at 800 MHz.
Even though this device is as big as 4.35 inches long and 2.26 inches wide, it only packs a much smaller 3.2" display. This cellphone isn't very light for a cellphone this size, weighting 3.72 oz. This device is for sale in black color.
Samsung decided to equip this cellphone using a powerful processor running at 800 MHz.
Samsung packed this cellphone with a good 3.2 inches display, and a resolution of 480 x 320 , which makes everything look quite nice.
The Samsung Repp includes wifi connection (but it can't share it with other devices around, acting as a hotspot). The Samsung Repp doesn't have a SIM card, because it doesn't work with GSM services and it works in CDMA carriers.
This cellphone is only equipped with a 3.2 mega-pixels back camera.
This device counts with a 1500 mAh medium capacity Li-Ion battery that provides this phone a not very long battery lifecompared to other cellphones. This cellphone has a reported 300 hours stand by time and a 8 hs talk time.
The Samsung Repp also features a couple useful characteristics as Bluetooth (3.0) and GPS (Global Positioning System), and a few sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
This phone is very overpriced considering it is offerred for 200 dollars, and other similar cellphones are being sold much cheaper than that. When you buy this phone you also receive travel charger, Battery, headset and microSD card and guide.
SAMSUNG Galaxy Chromebook 4 11.6-inch 64GB eMMC, 4GB RAM, Gigabit Wi-Fi, Chrome OS, HD Intel Celeron Processor N4000
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Product code: | SCH-R680 |
| Dimensions: | 4.35 x 2.26 x 0.48 inchesMetric11.05 x 5.74 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 3.72 ouncesMetric105.46 gImperial |
| Colors: | Black |
| Accessories: | Battery, headset, microSD card and guide, travel charger |
| Price: | $ 200.00 |
Display | |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 180 pixels per inchMetric70.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 800 MHz |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.