Videocon Infinium Z40 Pro is a mid-to-low level Android phone, which counts with a great performance Dual-Core CPU speeding at 1 GHz, a 4 inches touch-screen, a 3.2 MP back-facing camera and a 0.3 MP front camera.
Videocon sells this cellphone with a good performance Dual-Core processing unit clocking at 1000 megahertz and 512 MB RAM. The Videocon Infinium Z40 Pro has a 4 GB internal storage, a passable amount that should be enough for the average user having that this cellphone also has a slot for an SD memory card .
This cellphone is available in 3 colors, black, white and gold. While this cellphone is quite thin and comfortable it's not even close to being one of the thinnest cellphones out there, with a thickness of 0.41 inches.
This device features two cameras, a 3.2 megapixels back-facing camera and a 0.3 MP front-facing camera. Additionally, the camera has flash.
Videocon designed the Videocon Infinium Z40 Pro with a interesting 4" display, and a 800 x 480 resolution, which makes it hard to see the pixels in the display. Its display uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
The Videocon Infinium Z40 Pro counts with wifi capability (but it can't be shared with other devices around, as a mobile hotspot) and 3G connection type, over UMTS and EDGE technologies. This phone comes with 2 SIM cards so it's able to use two different phone lines and even different carriers.
This device comes with a 1450 mAh medium capacity Li-Ion removable battery, which is quite poor for a thirsty cellphone like this.
The Videocon Infinium Z40 Pro also comes with a couple cool features as Bluetooth and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone is priced $ 249, not a good offer for this type of cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Operating System (OS): | Android 4.2.2 |
| Dimensions: | 4.91 x 2.53 x 0.41 inchesMetric12.47 x 6.43 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black, Gold and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1450 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.