Videocon Infinium Z40Q Star is a mid-end phone, which counts with a 1200 megahertz Quad-Core processor, a 4" multi-touch display, and 2 cameras, a 5 MP back side camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera.
This phone is very slim and practical, while it's not close to being one of the thinnest phones on sale, with a thickness of 0.4 inches. Videocon made the Videocon Infinium Z40Q Star in 3 color options, blue, red and white.
Videocon equipped the Videocon Infinium Z40Q Star with a powerful 1.2 GHz Quad-Core processing unit and 512 MB RAM memory. This phone comes with an average 4 GB internal storage, which is quite good considering this cellphone also has an SD memory slot to store photos and videos and even some games and apps that allow external memory installation.
This device is equipped with a very good 4" display with a 800 x 480 resolution, giving this phone a good image quality.
The Videocon Infinium Z40Q Star has Wi-Fi connection (although it can't provide it to other devices acting as a modem) and 3G internet connection, over UMTS and EDGE technologies. This phone has two SIM cards to be able to to work with two different carriers or phone numbers at the same time.
This phone features two cameras, a 5 MP back camera and a 0.3 MP front facing camera. This cellphone also includes auto-focus and flash.
This cellphone also features a few nice characteristics such as Bluetooth (2.1, EDR) and GPS Navigation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone features a mid capacity 1500 mAh Li-Ion removable battery, which is not really enough for a thirsty device like this.
Videocon is selling this cellphone for $ 249, which is a high price for comparing with similar devices.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 4.95 x 2.52 x 0.40 inchesMetric12.57 x 6.4 x 1.02 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Blue, Red and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.