Videocon Infinium Z50Q Star is a decent cellphone, packed with a pretty large 5-inches display, a fast Quad-Core CPU ticking at 1.2 gigahertz, and two cameras, a 5 mega-pixels back camera and a 2 MP front camera. Is that all? Not at all, it's only the shortest summary on earth.
This device has an inspired design, with a thickness of just 0.37 inches. Though this device just has 5.64" long, it is still able to fit a a 5" display. Videocon sells this cellphone in blue, red and white.
Videocon decided to build this cellphone with a great performance 1.2 GHz Quad-Core processor and 1 GB RAM memory. This cellphone counts with a fair 4 GB internal memory, which is enough for most users knowing that it also has an SD memory card expansion slot to store pictures and videos.
This phone is equipped with a good level 5-inches display with a 854 x 480 resolution, making everything look quite vivid. Its display uses IPS LCD capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This phone offers WiFi connection (although it can't provide it to other devices around, acting as a wireless router or modem) and 3G connectivity, supported by UMTS and EDGE technologies. The Videocon Infinium Z50Q Star supports dual SIM so it can to use 2 different phone lines and even different carriers at the same time.
The Videocon Infinium Z50Q Star has two cameras, a 5 megapixels back side camera and a 2 mega-pixels front facing camera. In addition, this device's camera also includes auto-focus and flash.
This phone counts with a medium 2000 mAh battery, which is not really enough for a phone like this.
The Videocon Infinium Z50Q Star also features some cool features like Bluetooth (4.0) and GPS (Global Positioning System), and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone is very overvalued considering it costs $ 249, while other similar cellphones are offerred way cheaper than that.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Videocon |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Dimensions: | 5.64 x 2.88 x 0.37 inchesMetric14.33 x 7.32 x 0.94 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Blue, Red and White |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1200 MHz |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.