Yezz Andy A4 is a mid-to-low level cellphone, featuring a good performance 1000 megahertz Dual-Core processing unit, a 4" touch-screen, an 8 MP back-facing camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera. That's everything we have to say? Not at all, it's just the tip of the iceberg.
This cellphone is just 0.39" thick, making it one of the thinnest phones nowadays. Yezz did a very nice job making the Yezz Andy A4 as lightweight as 3.67 ounces. The Yezz Andy A4 is for sale in 2 colors, black and white.
This device is equipped with a powerful Dual-Core CPU ticking at 1 gigahertz and 512 MB of RAM.
This cellphone has two cameras, an 8 mega-pixels back camera and a 0.3 megapixels front-facing camera. It also captures videos in 1280x720 (HD). This phone also has a large number of amazing characteristics: flash, digital image stabilization, auto-focus, HDR mode, face detection shooting and geo tagging.
Yezz equipped the Yezz Andy A4 with a good looking 4 inches display, and a 800 x 480 resolution, providing this cellphone with a very nice graphical experience. This display uses IPS LCD capacitive technology, and is multi-touch enabled.
This cellphone offers Wi-Fi connection (and it can be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot) and fast 3G data connection, over HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. This phone comes with 2 SIM cards so it's able to use 2 different phone numbers or carriers at the same time.
This phone counts with a good 1400 mAh Li-Ion battery that can keep it running for some hours, but you may need to charge it after some moderate to heavy usage. Yezz claims this device has a stand by time of 480 hs and a talk time of 16 hs.
The Yezz Andy A4 also features a couple of cool features as Bluetooth (3.0) and GPS Localization, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
Yezz is offering this cellphone for $ 155, which is a very high price for comparing with similar cellphones.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Yezz |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Dimensions: | 4.90 x 2.50 x 0.39 inchesMetric12.45 x 6.35 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 3.67 ouncesMetric104.04 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 155.00 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Dual-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 480 hours |
| Talk Time: | 16 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Auto-Focus, Digital Image Stabilization, Face Detection Shooting, Geo Tagging and HDR Mode |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.