ZTE Blade II is a mid level phone, coming with a 3.5 inches display, a powerful processor clocking at 1 GHz, and 2 cameras, a 5 megapixels back camera and a 0.3 mega-pixels front side camera. Great! That's it? Not at all, it's just the starting point.
ZTE decided to power this cellphone with a Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227A chip, packing a powerful 1000 MHz processor and 512 MB of RAM memory. Graphic rendering usually uses lots of CPU time, so it also uses a 200 megahertz Adreno 200 (enhanced) GPU to help handle those graphic tasks. This phone has a little 204,8 MB internal memory, which might be adequate for basic users considering that this phone also has an external SD slot to store songs, pictures and videos.
It seems like ZTE decided not to care much about the weight in this 4.23 oz phone. ZTE offers this cellphone in black and white. Although this cellphone is slim it's not even close to being one of the thinnest cellphones nowadays, with a thickness of 0.43 inches.
The ZTE Blade II features two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 0.3 mega-pixels front-facing camera. This phone also has flash.
This phone includes a good looking 3.5-inches display with a 800 x 480 resolution, providing this cellphone with a nice graphical experience. This display uses TFT capacitive technology, and has multi-touch detection.
This phone has wifi connection (and it can provide it to other devices acting as a wireless router) and the fastest 3G data connection, supported by HSDPA, HSUPA and EDGE technologies. The ZTE Blade II works with a SIM card for GSM connection.
This cellphone also includes a few useful features as Near Field Communication (NFC), Bluetooth (2.1) and GPS Geolocation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This device features a poor capacity 1200 mAh Li-Ion removable battery, which is quite low for a thirsty cellphone like this.
ZTE is selling the ZTE Blade II for 199 dollars, which is very expensive for this type of phone.
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 5.45", 32 GB Quad-Core Android 9.0 Go 4G LTE GSM USA Latin Caribbean Unlocked Smartphone (GSM Version, Not CDMA) International Version (Grey)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE VZW-Z839PP Blade Vantage 5 16GB 1.1GHz 2GB Prepaid LTE Verizon Smartphone, Black, Carrier Locked to Verizon Prepaid
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, 3200mAh Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
ZTE Blade A5 2020 (32GB, 2GB) 6.09" HD Edge to Edge Display, All Day Battery, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Black)
Shop now
ZTE Blade Spark Z971 (16GB, 2GB RAM) 5.5" Full HD Display | Dual Camera | 3140 mAh Battery | Android 7.1 Nougat | Fingerprint Security | 4G LTE | GSM Unlocked Smartphone
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.0, 2.3 |
| Dimensions: | 4.53 x 2.28 x 0.43 inchesMetric11.51 x 5.79 x 1.09 cmImperial |
| Weight: | 4.23 ouncesMetric119.92 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Price: | $ 199.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon S1 MSM7227A |
| Processor: | ARM Cortex-A5 (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Adreno 200 (enhanced) (200 MHz) |
| Internal Memory: | 204,8 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.