ZTE Grand Memo is a pretty good Android cellphone, which features a 13 MP back camera, a really big 5.7" multi touch screen and a high-tech Quad-Core processor ticking at 1.7 gigahertz. We will get a better understanding of this phone's pros when we get into specific details.
The ZTE Grand Memo ships with a Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T system chip, packing an exceptional Quad-Core CPU ticking at 1.7 GHz and a great 2 GB RAM. Graphic calculations generally eats a lot of CPU processing time, so the ZTE Grand Memo has an Adreno 330 graphic processing unit speeding at 450 megahertz to help with that calculations. This cellphone counts with a 16 GB quite large internal memory and even though it doesn't count with an SD memory card expansion slot, it is enough to store hundreds of games and apps, although it may not be enough if you are planning to install some of the largest games available nowadays or taking tons of photos and videos.
The ZTE Grand Memo has a gorgeous design, with a thickness of just 0.33". This phone is only 6.3 inches long, but it manages to hold a 5.7" screen.
The ZTE Grand Memo includes a very good 1280 x 720 (HD) 5.7 inches display, which makes everything look very good. This display uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This phone has only a 13 mega-pixels back-facing camera. The ZTE Grand Memo can also film 1920x1080 Full HD videos. In addition, this phone's camera also features flash.
This phone counts with WiFi connection (and it can provide it to other devices acting as a modem or router), LTE (4G) high speed data connection and fast 3G data connection, supported by HSPA, UMTS and EDGE technologies. The ZTE Grand Memo uses a SIM card to use GSM services.
This phone also comes with a couple interesting characteristics as Bluetooth (4.0) and GPS Navigation, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This cellphone packs a 3200 mAh big replaceable battery that can keep it running for many hours and even reach the end of the day without charging it at all.
ZTE is selling this device for 249 dollars, which is expensive for a cellphone this level. No matter if you need a cellphone to play lots of games or will use it as a social device, you will definitely be very happy with this phone.
ZTE Blade A3 2020 5.45", 32 GB Quad-Core Android 9.0 Go 4G LTE GSM USA Latin Caribbean Unlocked Smartphone (GSM Version, Not CDMA) International Version (Blue)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Gray)
Shop now
ZTE Blade L130 2019 Android 9.0 Go Edition 8 GB Factory Unlocked (Blue)
Shop now
ZTE Blade Max 2S Factory Unlocked Phone - 6Inch Screen - 32GB - Grey (U.S. Warranty)
Shop now
ZTE Blade V20 Smart (128GB, 4GB) 6.82", 16MP Quad Camera, 5000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, GSM Unlocked US + Latin 4G LTE (T-Mobile, AT&T) International Model 8010 (Blue)
Shop now
ZTE Blade A7s 2020 (64GB, 2GB) 6.5", 16MP Triple Camera, 4000mAh Battery, Fingerprint & Face Unlock, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model (Blue)
Shop now
ZTE Blade A3 2020 (32GB) 5.45†HD+ Display, Dual SIM GSM Unlocked US 4G LTE (T-Mobile, AT&T, Straight Talk, Cricket) International Model (Grey, W/ 64GB SD Bundle)
Shop now
ZTE Blade A3 Lite 5.0" 18:9 Display, 8MP Camera Quad-Core Android 9.0 Go (LTE USA Latin Caribbean) 4G LTE GSM Unlocked Smartphone - International Version (Black, 32GB)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | ZTE |
| Operating System (OS): | Android 4.1 |
| Dimensions: | 6.30 x 3.25 x 0.33 inchesMetric16 x 8.26 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Price: | $ 249.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 5.7 inchesMetric14.5 cmImperial |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels (HD) |
| Pixel density: | 258 pixels per inchMetric101.57 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T |
| Processor: | Krait 300 (Quad-Core 1700 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 330 (450 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.